Rockolekcje

Cz28052015

Back Start Programy Rockolekcje

B.B. King nie żyje

bb kingZmarł jeden z najważniejszych muzyków w historii bluesa i rocka, B.B. King. Znakomity gitarzysta i wokalista w chwili śmierci miał 89 lat.
Na początku kwietnia informowaliśmy, że B.B. King trafił do szpitala w Los Angeles. Powodem hospitalizacji były problemy wywołane przez cukrzycę typu II, z którą muzyk zmaga się od wielu lat. Jakiś czas później opuścił szpital, ale wciąż miał problemy ze zdrowiem.
Teraz potwierdzono oficjalnie, że B.B. King nie żyje - odszedł w swoim domu w Las Vegas. Adwokat muzyka, Brent Bryson, poinformował, że bluesman zmarł we śnie. W chwili śmierci miał 89 lat.


B.B. King był nie tylko jednym z najlepszych gitarzystów wszech czasów, ale również "królem bluesa". Muzyk miał na swoim koncie ponad czterdzieści albumów studyjnych, które wydawał nieprzerwanie od 1956 roku. Ostatnim jest "One Kind Favor" z 2008 roku.
Niemalże do końca swoich dni B.B. King był aktywny zawodowo - koncertował, pojawiał się publicznie. Ostatnie lata to jednak ciągła walka z chorobą, która doprowadzała między innymi do przerywania tras koncertowych i kolejnych hospitalizacji.

EDITORS NOWY KLIP

rock editorsEDITORS
NOWY KLIP
 

Zespół  EDITORS niedawno ujawnił pierwszy zwiastun nadchodzącego albumu. Utwór „No Harm” spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony fanów, którzy z niecierpliwością czekają na nowy krążek. Do kompozycji został nakręcony czarno-biały teledysk.

 
Za realizację klipu odpowiedzialny jest urodzony w Iranie, a mieszkający w Holandii Rahi Rezvani.
 
„Rahi rozumie czym jest zespół Editors. Dzielimy miłość do pewnej estetyki, której odzwierciedleniem jest nasza muzyka. To co dla nas najbardziej się liczy to element zaskoczenia. Fascynuje nas współpraca z Rahim, budowanie z nim relacji i obserwowanie dokąd nas to zaprowadzi” – mówi lider zespołu Tom Smith.
 
Rahi został zmuszony do opuszczenia rodzinnego kraju w 1999 r. z powodu sfotografowania czegoś czego nie powinien był fotografować. Zbudował swoją reputację jako znaczący artysta, zamieniając trudne doświadczenia w uderzającą oraz ostrą ekspresyjność swoich projektów.
 
„Jestem czarno-białą osobą. Nie boję się dzielić świata na dobry i zły. Z moją przeszłością nie ma czasu myśleć o odcieniach szarości” – mówi Rahi Rezvani.

Terrific Sunday

rock TSTerrific Sunday teledysk do debiutanckiego singla „Bombs Away” !

Zespół Terrific Sunday to sensacyjny debiutant ze stajni Sony Music Poland. Grupa pochodzi z Poznania. Istnieje zaledwie dwa lata, ale sukcesów na koncie ma nieproporcjonalnie dużo: występ na Spring Break Festival, koncert na Openerze, finał konkursu Škoda Auto Muzyka, dwie świetnie przyjęte EP-ki nagrane własnymi siłami. Została okrzyknięta nadzieją muzyki alternatywnej.   
 
Twórczością chłopaków z Terrific Sunday zachwycili się wpływowi dziennikarze i uznani artyści. Wielkimi fanami twórczości kapeli są Artur Rojek oraz grupy HEY i Muchy, z którymi Terrific Sunday spotkali się na jednej scenie.


   
Muzycznie zespół prezentuje nowoczesne gitarowe granie. Blisko mu do takich kapel jak Arctic Monkeys, The Kooks, Razorlight, KLAXONS i Foster The People. Wśród swoich inspiracji muzycy chętnie wymieniają Radiohead i Foals.
 
„Bombs Away” to ich as w rękawie. Utwór nie był wcześniej publikowany czekając na premierę pod skrzydłami Sony Music Poland. Piosenka ma niezaprzeczalny przebojowy potencjał, który z powodzeniem poradzi sobie zarówno na polskich jak i zagranicznych listach przebojów.

Singiel „Bombs Away” jest zapowiedzią fonograficznego debiutu Terrific Sunday. Producentem płyty został Marcin Bors (Brodka, HEY, Kasia Nosowska). Premiera planowana jest na wrzesień 2015.

Jafia – Mama

rock JafiZobacz teledysk do nowego singla zespołu Jafia – Mama
Reggae out of soul – tak zespół określa swoja muzykę.
 

"Moja mama zawsze zanim wyszedłem z domu mówiła do mnie: Pamiętaj!
Ja odpowiadałem: Ale co?!
A ona: Bądź  sobą!
Do dziś, jak ma okazję to powtarza mi te słowa z tą samą powagą.
Kiedyś byłem tym udręczony, ale dziś wiem, że być sobą to znaczy rosnąć wewnętrznie i nie rezygnować z marzeń. Któregoś razu stwierdziłem, że napiszę o tym piosenkę". – mówi Dawid Portasz
 

Singiel zwiastuje nową płytę zespołu, która ukaże się 18 maja. Na album złożyły się piosenki będącą wypadkową reggae i czarnej muzyki zza Oceanu. Czuć w nich inspiracje soulem, funkiem, R&B, jazzem i gospel, czyli muzyką, która bardzo mocno wpłynęła na mistrzów reggae z Jamajki.  Reggae out of soul – tak zespół określa swoja muzykę.
Liderem Jafii jest Dawid Portasz – niezwykły talent, przez wielu nazywany jednym z najlepszych polskich wokalistów obracających się w kręgu tzw. czarnej muzyki. Wśród gości na płycie znaleźli się m.in. Kayah, Wojciech Karolak oraz amerykański chórek wywodzący się z oryginalnego gospel.
Za produkcję albumu odpowiedzialny jest Marcin Pospieszalski, a mocną stroną wydawnictwa są bogate aranżacje i rozbudowane instrumentarium (smyczki, sekcja dęta, perkusjonalia, elektroniczne loopy). Realizatorem płyty jest Wojciech Przybylski (m.in. Voo Voo). Materiał nagrano w najlepszych polskich studiach, a dwie piosenki zmiksowano poza Polską: na Jamajce (studio Tuff Gong, należące kiedyś do Boba Marleya) i w Niemczech (przez Umberto Echo).

EUROPE nowy klip!

ROCK EUROPE2EUROPE nowy klip!
 

6 marca ukazał się dziesiąty w dorobku studyjny krążek formacji Europe. Na albumie „War Of Kings” znalazło się 11 nowych kawałków. Zespół pracował w sztokholmskim PanGaia Studios przy wsparciu producenta Dave'a Cobba (Rival Sons) i inżyniera dźwięku Johna Nettiego. Teraz zespół prezentuje nowy klip promujący album. Teledysk powstał do utworu „Days of Rock’n’Roll”.  Joey Tempest opowiada: „Główny riff do „Days of Rock’n’Roll” powstał w 1988 roku, gdy tworzyliśmy następcę albumu „The Final Countdown”. Rok temu skończyłem ten kawałek. Uwielbiamy ten numer, zawsze czuliśmy, że wspaniale sprawdzi się na koncertach”. Teledysk ponownie wyreżyserował Patric Ullaeus, który jest odpowiedzialny za kilka ostatnich klipów zespołu. Video zostało nakręcone podczas marcowych, wyprzedanych koncertów w Wielkiej Brytanii.

Partner telewizyjny


RDNTv