30. rocznica śmierci tarnowianki Józefy Kantor ps. „Ziuta”

25.09.2020

Dziś mija 30. rocznica śmierci Józefy Kantor ps. „Ziuta” (1896-1990), wybitnej tarnowianki i górnoślązaczki, nauczycielki i harcmistrzyni, aresztowanej przez Niemców 9 listopada 1940 r. w Tarnowie za działalność konspiracyjną.

Józefa Kantor była uczestniczką drugiego transportu kobiet z tarnowskiego więzienia do niemieckiego obozu KL Ravensbruck, gdzie założyła i była drużynową Tajnej Drużyny Harcerek „Mury”.

W obozie organizowała także życie religijne – tajne nabożeństwa i ewangelizację, co przysporzyło jej przydomku „Proboszcz”.

Po opuszczeniu obozu w kwietniu 1945 kontynuowała pracę nauczycielską w swojej szkole w Szopienicach, działała w harcerstwie, zaangażowała się również w pracę z młodzieżą.

Zmarła w opinii świętości 25 września 1990 roku w Sosnowcu. Została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem „Pro Eclessia et Pontifice” przyznanym jej przez papieża Pawła VI.

O godzinie 12:00 w tarnowskiej Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie Msza Święta za duszę ŚP. Józefy.

O godzinie 19:00 natomiast w siedzibie Fundacji PRO PATRIA SEMPER odbędzie się wieczór pamięci poświęcony Józefie Kantor i nadanie jednej z sal Fundacji jej imienia.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN