Będzie można obejrzeć walkę o przeprawę na Dunajcu

12.08.2019

Przy Dunajcu w Biskupicach Radłowskich odbędzie rekonstrukcja bitwy o most. Próba powstrzymania niemieckiego natarcia w nocy z 7 na 8 września 1939 roku zakończyła się wysadzeniem mostu  w tej miejscowości,  by na drugi brzeg nie przedostały się niemieckie czołgi.

Jak mówi Andrzej Gładysz, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień ’39, jest to jedna z największych i najważniejszych walk w południowej Polsce w kampanii 1939 roku.

– Będzie sporo sprzętu, mamy kilka pojazdów po stronie niemieckiej i kilka po stronie polskiej.  Blisko 100 osób na polu bitwy w mundurach polskich i niemieckich. Rozbudowana pirotechnika, broń i scenariusz, który będzie opowiadał historię nie tylko samej walki i działań zbrojnych 7 i 8 września, ale także historię, która nas do tego momentu doprowadza, czyli moment przed wybuchem wojny, życie codzienne mieszkańców podtarnowskiej wioski w 1939 roku, moment wybuchu wojny, reakcje społeczeństwa, mobilizację. Nie wymyślamy scenek, tylko korzystamy ze wspomnień, z badań naukowców.

Rekonstrukcja walk o przeprawę na Dunajcu odbędzie się 31 sierpnia o godz. 15.00 pod pomnikiem w Biskupicach Radłowskich.

ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy