Bezdomni oczami młodych artystów

11.02.2019

Jedni bali się tego, jak zostaną przyjęci, drudzy, jak pod stertą ubrań dostrzec drugiego człowieka.

Efektem jest kilkadziesiąt portretów i rysunków postaci z charakterem, których bohaterami są bezdomni z Domu dla bezdomnych Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Wystawę można oglądać w tarnowskim Plastyku.

Wiele godzin i miesięcy pozowania nie było łatwe, ale jak już zostały przełamane bariery jak zostaniemy przyjęci przez młodych artystów, zapomniało się o tym, że jest się bezdomnym – przyznaje pan Andrzej.

Dodaje, że czuł się dowartościowany podczas wielu godzin mozolnego pozowania i wzajemnego poznawania się.

Baliśmy się na początku, jak nas przyjmą, był stres, bo jednak ludzie różnie podchodzą do nas, ale nie było jakiegoś współczucia, ze mieszkamy w domu dla bezdomnych, atmosfera okazała się fantastyczna. Byłem zaskoczony miłym przyjęciem. Ani raz się nie spotkałem nawet ze słowem jednym, że mieszkam w domu dla bezdomnych, a wręcz odwrotnie i muszę przyznać, że w pewnym momencie człowiek zapomniał o tym, gdzie mieszka.

Jak przyznaje Weronika Brzychczy, która rysowała postaci z charakterem, dzięki spotkaniom z bezdomnymi nauczyła się czytać człowieka od środka.

Dopiero gdy się poznaliśmy lepiej, łatwiej było oddać to, jaki pan Andrzej jest, czyli wyciszony, może nie szczęśliwy, ale bardziej melancholijny, zamyślony. Panowie byli bardzo ciekawym doświadczeniem. Jakoś te cechy charakteru w tej całej stercie ubrań trzeba było znaleźć i pokazać tę postać nie przez pozę, ale przez twarz. Dzięki tym spotkaniom rozwinęłam talent i nauczyłam się przede wszystkim oddawać człowieka.

A mężczyźni z Domu dla Bezdomnych są bohaterami wystawy Postać z charakterem.

Prace można oglądać do 22 lutego.

Posłuchaj:
Weronika Brzychczy
Andrzej Proc
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Kolbusz i wychowankowie OHP
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS)- Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN