Dożynki Gminy Tarnów

07.08.2019

Rolnicy, samorządowcy i mieszkańcy gminy Tarnów podziękują za zebrane plony. Okazją ku temu będą tradycyjne dożynki, które odbędą się w Zbylitowskiej Górze.

Mimo gorszych tegorocznych plonów spowodowanych przez suszę, należy dziękować za zebrane zboże oraz owoce i warzywa – mówi wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł.

– Dożynki są naszym elementem tradycji narodowej i naszej kultury. Są naszym podziękowaniem za pracę rolnika. Dla tej grupy społecznej która produkuje chleb. Która od setek lat jest podstawowym elementem naszego wyżywienia. W sytuacji że nie ma aż tak wysokich plonów, chcemy to uszanować, poprzez organizowanie takich imprez. Nasi ojcowie czy dziadowie organizowali je w różnych sytuacjach.

Rok rocznie z terenu gminy Tarnów ubywa rolników. – Nie mamy już dużych kilkunastohektarowych gospodarstw – dodaje wójt Kozioł.

– Historycznie są to miejscowości o swojej kulturze czy nazwie rolniczej. Zachowując tradycje, organizujemy dożynki. Oczywiście łączymy tradycję i nowoczesność. Powiązane jest to ze starostami dożynek. Tymi osobami są ludzie, związani bezpośrednio z rolnictwem.

Uroczystości dożynkowe rozpocznie Msza święta dziękczynna, za zebrane plony. – Chcemy pokazać tradycje, którą od wiek wieków przekazują nam starsi – mówi wójt Grzegorz Kozioł.

– Zaczynamy tak jak kilkaset lat temu wcześniej od Mszy świętej polowej o godzinie 14 na stadionie w Zbylitowskiej Górze, zwyczajowo od lat. Następnie oddajemy to co należy oddać właśnie tej historii. Obrzędy dożynkowe, przekazanie chleba przez starostów dożynkowych dla wójta i dzielenie chleba. Później to już forma zabawy i pikniku rodzinnego.

Podczas dożynek Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Tarnów przygotowały potrawy regionalne a także specjalne ciasta. – Mamy specjalne przepisy i unikatowy poczęstunek – mówi włodarz gminy Tarnów.

Zapraszamy na poczęstunki, które są przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Od kilku dni przygotowują swoje potrawy regionalne i to co najlepsze będzie można skosztować. Będą to również wyroby z dziczyzny, będą również inne produkty. Dla najmłodszych przygotowaliśmy wesołe miasteczko i inne zabawy.

Na muzycznej scenie oprócz ludowych zespołów zaprezentują się gwiazdy muzyczne. – Będzie muzyka dla młodszych i starszych – dodaje wójt Kozioł.

– Z jednej strony folk, nieco góralski więc zespół Baciary, a z drugiej strony gwiazda wieczoru Margaret. Zapraszamy wszystkich mieszkańców regionu do odwiedzenia w tą niedzielę Zbylitowskiej Góry i uczestniczenia w dożynkach gminy Tarnów. Będą przygotowane parkingi, nie będzie problemów z dojazdem. Mamy w zasadzie pewne, że pogoda nam dopisze.

Dożynki gminy Tarnów na stadionie w Zbylitowskiej Górze rozpoczną się w niedzielę o godzinie 14. Imprezie patronuje radio RDN.

Posłuchaj:
Grzegorz Kozioł
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Siadek, Renata Sobkowiak-Zabawa, ks. Marcin Gryzło
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30