Dzisiaj nie wyjeżdżając z Bochni można się będzie wybrać w Bieszczady

28.06.2019

W ramach Muzealnej Akademii Historycznej ruszają wakacyjne spotkania w tym mieście. Podczas pierwszego pt. Podróż na wschód, czyli Bieszczady Stanisława Fischera można się będzie dowiedzieć więcej o patronie placówki.

Początek o 17.30 w holu Muzeum przy Rynku 20.

Spotkanie poprowadzą dyrektor Muzeum Jan Flasza i Iwona Zawidzka. Opowiedzą o tym, że właśnie pobyty w Bieszczadach zapoczątkowały kolekcjonerską pasję Fischera. Góry te były jego miłością, pierwszą i najbardziej intensywną, do której często powracał i której poświęcił swoje ostatnie opracowanie. W bocheńskich zbiorach znajduje się zarówno maszynopis ‚Bieszczad”, jak i materiały rękopiśmienne.

Zawierają one bogaty i szczegółowy opis życia Łemków nadosławskich – ich zwyczajów, wierzeń i języka, które Fischer badał. Zapisał fascynujący obraz terenu, zanim na zawsze zniknęli z niego dotychczasowi mieszkańcy, a wraz z nimi bogactwo oryginalnego krajobrazu kulturowego.

Np. dzisiejsza Wola Michowa, licząca kilkudziesięciu mieszkańców, była kiedyś miasteczkiem, zamieszkałym przez ponad tysiąc osób – Łemków, Żydów, Polaków i Romów. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Posłuchaj:
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za Słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30