Francja elegancja w Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”

17.02.2020

Moda w czasie belle epoque to tytuł najnowszej wystawy czynnej w Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich od 15 lutego do 2 maja 2020 roku.

Co można zobaczyć na wystawie?
Jeden z jej głównych członów stanowią suknie z XIX i początku XX wieku z prywatnej kolekcji Anny Moryto. Są to bardzo zróżnicowane stroje, dzięki którym możemy prześledzić też ewolucje w damskiej modzie 2 połowy XIX wieku, gdzie zmiany przebiegały wyjątkowo dynamicznie. Dodatkowo są one uzupełnione poprzez obuwie pochodzące z tej samej kolekcji: miniaturowe dziecięce buciki czy takie, które nosiły dawne panny młode są wyjątkowo interesującymi przedmiotami niewątpliwie wartymi zobaczenia na żywo.
Suknie wieczorowe czy dzienne, na krynolinie czy turniurze, a nawet okazała suknia ślubna z tamtej epoki.

Jedną z najbardziej okazałych i widowiskowych jest suknia wykonana z dwóch rodzajów jedwabnej tafty, błękitnej oraz kremowej w błękitne pasy. Stanik ma głęboki trójkątny dekolt. Jest uszyty głównie z tkaniny w paski, z tkaniny błękitniej są wykonane dekoracje, falbany i kokardy przy mankietach oraz plisy przy brzegach dekoltu. Spódnica ma przód wykonany z błękitnej mocno marszczonej tafty. Tył z dość prosta draperią wykonano w tkaniny w paski. Suknia ta była noszona na dużych tiurniurach z tzw. okresu pierwszej tiurniury.
Bardzo ciekawa jest też suknia domowa, tak różna od innych prezentowanych na wystawie pokazywana w mieszczańskiej sypialni

Prezentowana suknia jest elegancką suknią domową z plisą a’la Wateau na plecach. Obecny kształt nadano jej podczas przeróbki z wcześniejszego modelu sukni. Krój można prześledzić po dobrze widocznych śladach szwów. Pierwotnie nie posiadała ona panelu z koronką na przedzie. Spora część pierwotnego stanika została obcięta. Pierwsza suknia była mniejsza od obecnej i posiadała zamkniętą spódnicę.
Ubiór wzbogacony jest o liczne dodatki pochodzące zarówno ze zbiorów mieleckiego Muzeum i kolekcji Anny Moryto, ale również podkarpackich instytucji kulturalnych (Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej) oraz zbiorów prywatnych.

Jednym z niezwykle ciekawych przedmiotów jest najnowszy i niezwykle efektowny nabytek Muzeum, czarny kapelusz z prawdopodobnie strusimi piórami dodatkowo dekorowaną okazałą broszą. Ma on pochodzić z przełomu wieków XIX i XX.
Ubrania są zawsze bardzo ciekawymi eksponatami, ale nie leżały by idealnie gdyby nie odzież spodnia czyli bielizna. Na wystawie zobaczymy między innymi nawet damski gorset, ówczesne majtki zwane pantalonami czy pończochy zacerowane wiele, wiele lat temu.
Innymi smaczkami są akcesoria kobiece jak wachlarze również z naturalnymi, ptasimi piórami, a nawet o chińskim rodowodzie, rękawiczki, torebki, wachlarze, mufki, pudełeczka po dawnych kosmetycznych eliksirach i wiele innych przedmiotów.

Ekspozycja wzbogacona jest meblami z epoki: komodami, bieliźniarką czy okazałym kwietnikiem.
Na uwagę zasługuje też specjalnie zaaranżowana na wystawę mieszczańska sypialnia, wyposażona przez meble z początku XX wieku, wzbogacona o dodatki i bibeloty z XIX i XX wieku. Na pewno ciekawostką dla odwiedzających będzie jest krótkie były ówczesne łoża.
Moda to ciągle przemiany, ewolucje, w wyniku których jedne fasony czy elementy strojów odchodzą do lamusa, popularność zyskują za to całkiem nowe modowe „wynalazki”.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo - Bogusław Kamiński
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN