Już dziś rocznica rzezi wołyńskiej

10.07.2019

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w 76 rocznicę rzezi wołyńskiej.

Uroczystości rozpoczną się Mszą świętą w intencji ofiar o godz. 17.00 w kościele Maksymiliana Kolbego w Tarnowie. Po Mszy uczestnicy w marszu udadzą się na Stary Cmentarz.

Tam, przy Kurhanie Kresowym odbędzie się uroczystość państwowa z udziałem zaproszonych gości oraz mieszkańców ziemi tarnowskiej.

W programie odśpiewanie hymnu państwowego, przywołanie faktów oraz wspomnienia świadka ludobójstwa na Kresach Wschodnich, złożenie kwiatów i zniczy.

Uroczystości organizują także starostwo powiatowe w Tarnowie wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej.

O 10.30 przed siedzibą starostwa przy ul. Narutowicza otwarcie wystawy: Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma.

Wcześniej, bo o 9.45 przy Kurhanie Kresowym na Starym Cmentarzu w Tarnowie złożenie kwiatów pamięci. Mówi Tomasz Stelmach z zarządu powiatu tarnowskiego.

– Przed osłonięciem wystawy spotykamy się na Starym Cmentarzu w Tarnowie. A po – dr Paweł Naleźniak z IPN wygłosi prelekcję pod hasłem Samoobrony polskie na Wołyniu. Powstały w sierpniu jako bezpośrednia reakcja na ludobójstwo na Wołyniu.

Więcej o tym także m.in. w czwartkowej rozmowie Słowo za słowo. Gościem o 8.10 będzie starosta tarnowski, Roman Łucarz.

Posłuchaj:
Tomasz Stelmach
Dorota Kunc
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy