Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi – wystawa w Szynwałdzie

06.03.2020

Brud był, jest i będzie nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Na przestrzeni wieków walczono z nim poprzez łaźnie, termy i białą bieliznę. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie pragnąc przybliżyć sposoby dbania o czystość, serdecznie zaprasza na wystawę Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi.

Odwiedzający bibliotekę w Szynwałdzie będą mogli przenieść się w czasie i wejść do wiejskich chałup z przełomu XIX i XX wieku. Dowiedzą się, czego używano do kąpieli oraz prania ubrań. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się łóżka z brudną pościelą, piece, maglownice, nocniki i wyżymaczki. Odważni przekonają się na własnej skórze, jakie skarby skrywa w swym wnętrzu „sławojka”.

Poprzez prezentację ekspozycji, organizatorzy pragną przybliżyć zasady dotyczące higieny na polskiej wsi, a zarazem pokazać, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa woda i mydło. W trakcie wystawy odbędą się warsztaty mydlarskie. Uczestnicy wykonają pamiątkowe mydełka, decydując o jego zapachu (aromaty m.in. coca-coli, gumy balonowej i piña colady) czy barwie.

Wystawa prezentowana w szynwałdzkiej bibliotece pochodzić będzie ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W uniwersalny i pełen humoru sposób opowiada historię brudu i higieny, pokazując świat pełen kołtunów i bez kanalizacji. Autorem wystawy jest Dorota Kalinowska.

Ekspozycja dostępna będzie od 9 marca do 3 kwietnia br. Wystawa dla osób indywidualnych czynna w niedziele (tj. 15, 22 i 29 marca), w godzinach 14-18. Grupy zorganizowane proszone są wcześniejszą rezerwację telefoniczną. Bilety: 5 zł (w cenie zwiedzanie oraz warsztaty). Więcej informacji na stronie internetowej: www.gcb-skrzyszow.pl.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Jarosław Kolendo
play
Słowo za słowo - Grzegorz Kozioł
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN