Kochane Miasto Lwów

07.06.2019

Pod takim hasłem w Tarnowie rozpoczynają się Dni Lwowa. To także 30. lecie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w mieście pod Górą św. Marcina.

Dla tarnowskich kresowiaków to sentymentalny powrót do czasów, gdy ówczesna i okazała stolica Galicji była polskim miastem.

Prezes Towarzystwa i przewodnik po Lwowie, Stanisław Siadek, który był gościem Pulsu Regionu, oprowadza wycieczki także po miejscach, w których łączy się historia Tarnowa i Lwowa.

Obydwa miasta mają z sobą wiele wspólnego – dodaje.

– Tramwaje tarnowskie, które kursowały po centrum, w czasie II wojny światowej, zostały przez Niemców wywiezione do Lwowa. Tam jeździły jeszcze przez lata. Bardzo wielu absolwentów Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Jana Kazimierza pracowało potem w Tarnowie. Byli budowniczymi Zakładów Azotowych. Spoczęli na cmentarzu w Mościcach.

Towarzystwo nie tylko dba o popularyzację historii kresowej. Za pieniądze z prowadzonej 1 listopada kwesty na cmentarzach w Tarnowie, odnawiane są nagrobki na Cmentarzu Łyczakowskim.

Program Dni Lwowa w Tarnowie jest otwarty dla wszystkich.

Dziś o 17.00 w Sali Lustrzanej program poetycko – wokalny w wykonaniu m.in. znanego tarnowskiego muzyka, Piotra Kity oraz uczniów.

Jutro o 9.00 Msza św. w intencji Obrońców Lwowa w kościele św. Maksymiliana. Po 10.00 spotkanie pod Lwowskim Kurhanem na Starym Cmentarzu w Tarnowie.

Posłuchaj:
Stanisław Siadek
Cała rozmowa
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Rozgryźć Kościół - ks. Artur Mularz
play
Słowo za słowo (M) - Jarosław Kolendo
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Fyda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN