Wieniec z Poręby Radlnej wygrał podczas Dożynek Prezydenckich w Spale [ZDJĘCIA]

17.09.2018

Podczas  Dożynek była także prezentacja wyrobów z regionu. Para prezydencka degustowała wędliny i pierogi podkarpackiej firmy Taurus, soki z Łącka oraz słynną kiełbasę lisiecką.

Co uczestnikom Dożynek smakowało najbardziej?

– Pierogi są pyszne, lepsze niż robię ja i moja mama. – Ja próbowałem pierwszy raz soku z pokrzywy i jestem zachwycony. W małopolskiej kiełbasie rzeczywiście jest coś godnego polecenia, jest delikatna i chuda – komentują degustujący.

Dla pary prezydenckiej, Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy,  zaśpiewała kapela z Pilzna działająca pod Towarzystwem Gimnastycznym Sokoła.

– Prezydentowi podobało się, nawet nogą podrygiwał sobie, więc bardzo się cieszymy. Jeszcze trochę i razem z panią prezydentową zatańczyliby polkę. Możliwość w ogóle zagrania przed Prezydentem RP to duże wydarzenie dla nas jako małej regionalnej kapeli z Podkarpacia – przyznają muzycy.

Najpiękniejszy wieniec, który wykonała rodzina z podtarnowskiej Poręby Radlnej, był o tematyce niepodległościowej. Mrówcza praca trwała 300 godzin.

Wieniec odśpiewała grupa Otfinowianie. Jak mówi Lucyna Skórka, jego autorka, to wielkie wyróżnienie dla województwa i Gminy Tarnów, bo w 90- letniej historii Dożynek Prezydenckich województwo wygrało pierwszy raz. – Wieniec nawiązuje do tradycji wiary, w środku znajduje się chleb z białym orłem, a wokół chleba jest łańcuch, który symbolizuje kajdany niewoli. Dwa ogniwa są przerwane i to stanowi koniec zaborów – moment odzyskania niepodległości. Ten wątek ujął komisję – wyjaśnia zwyciężczyni.

Emocje podczas konkursu wieńców były ogromne – przyznaje Anna Pieczarka, radna Sejmiku Województwa Małopolskiego. – Gdy usłyszeliśmy trzeci i drugie miejsce nasze emocje ostygły na chwilę, po czym słyszymy –  województwo małopolskie, Gmina Tarnów, Poręba Radlna –  i popłynęły łzy wzruszenia – dodaje.

Prezydent RP podczas Dożynek podkreślał rolę gospodarstw rodzinnych. Zapewniał większe wsparcie dla sprzedaży bezpośredniej oraz dla eksportu polskiej żywności. – Podczas moich podróży zagranicznych staram się promować polską żywność, wspierać polskich rolników także na rynku chińskim, gdzie mam nadzieję polska żywność będzie coraz bardziej dostępna. Także w Wietnamie i na rynku afrykańskim cieszymy się dobrą opinią i jestem przekonany, że polskie wyroby także te rynki mogą podbijać. Zapewniam, że będziemy realizować tę ekspansję. Przede wszystkim jednak chcę, by polskie gospodarstwo zostało gospodarstwem rodzinnym – deklarował Andrzej Duda.

Małopolskę podczas Dożynek Prezydenckich w Spale reprezentowała Gmina Tarnów. Parę prezydencką gościł w namiocie Małopolski wójt Gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł.

– To zaszczyt, że Gmina Tarnów reprezentowała województwo i jeszcze w takich okolicznościach, że zdobyliśmy największe wyróżnienie – przyznaje Grzegorz Kozioł.  – Mamy wieniec z Poręby Radlnej, który jest najpiękniejszy w Polsce. Tę historię będzie ciężko powtórzyć. Wieniec trafi do Pałacu Prezydenckiego. To jest historia, którą możemy zapisać na kartach gminy Tarnów, województwa i przede wszystkim Poręby Radlnej – mówi wójt.

Dodajmy, że Dożynki Prezydenckie po raz pierwszy zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego.

Posłuchaj:
Degustujący
Zespół z Pilzna
Lucyna Skórka
Andrzej Duda
Grzegorz Kozioł
Anna Pieczarka
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Ptaszek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN