Miasto sprzed stu lat – tłumy na pokazie filmu Niepodległość’18 [ZDJĘCIA]

09.11.2018

Charakter miasta pod Górą św. Marcina, jego klimat, rodzaj działań wojennych i mobilizacji do odzyskania wolności można było zobaczyć podczas pokazu najnowszego filmu dokumentalnego Marka Kołdrasa pod takim tytułem.

Obraz powstał we współpracy z RDN Małopolska.

Obecny podczas pokazu tarnowski historyk Piotr Filip przekonuje, że sto lat temu Tarnów był bardzo nowoczesnym miastem i w wielu miejscach do dziś wygląda tak samo. – Stał dworzec kolejowy tam, gdzie stoi, linia kolejowa przecinała miasto tam, gdzie obecnie. Było to dość nowoczesne, wyposażone w wodociąg, w elektrownię miasto. Był jeszcze tramwaj, który przemieszczał się ulicami po 2,5 – kilometrowej trasie, czyli od dworca po ulicę Warzywną. Tak samo wyglądały ulica Wałowa, Krakowska, tutaj się naprawdę wiele nie zmieniło i można zobaczyć ślady przeszłości w dzisiejszym Tarnowie – opowiada Piotr Filip.

Statyści pochodzą z castingu zorganizowanego przy współpracy z RDN Małopolska.

W filmie jest także reprezentacja radiowców.

Mocno obecna na ekranie Agnieszka Kozioł twierdzi, że są to dla niej niezapomniane przeżycia. – Bardzo miło wspominam to wydarzenie, że mogliśmy zagrać w tym filmie. To niesamowite przeżycie teraz móc siedzieć sobie przed ekranem i oglądać naszych bliskich i ekipę radiową. Bardzo mi się to podobało. – Dla mnie to było nowe, bardzo ciekawe doświadczenie. Pierwszy raz widziałem siebie na ekranie w filmie, więc to coś nowego. Myślę, że jestem gotowy, żeby kiedyś jeszcze jakąś rolę przyjąć – dodaje Marcin Marzec.

W Tarnowskim Centrum Kultury był także pokaz pozostałych filmów dokumentalnych na temat I wojny światowej.

Można było zobaczyć w sumie trzy filmy w reżyserii Marka Kołdrasa. Poza Niepodległością ’18 także Łowczówek ’14 i Operacja 15.

Więcej w Pulsie Regionu.

rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Bożena Wiatr-Traciak
play
Słowo za Słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za Słowo (NS)- Jacek Migacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30