Mieszkańcy Łącka pamiętają o zmarłym organiście

26.04.2019

Łącko wiele mu zawdzięcza, teraz mieszkańcy chcą uczcić pamięć o słynnym organiście. Tadeusz Moryto na stałe zapisał się na muzycznych kartach historii regionu. Reaktywował chór parafialny „Zew gór”, założył orkiestrę Straży Pożarnej w Czerńcu, która działa do dziś, powołał też pierwsze ognisko muzyczne na Sądecczyźnie.

50 lat po śmierci Tadeusza Moryto chcemy pokazać, że pamiętamy o tej postaci – przekonuje Bernadetta Wąchała – Gawełek ze stowarzyszenia Amatorski Ruch Artystyczny Ziemi Łąckiej.

– Aby przypomnieć jego postać tym ludziom, którzy jeszcze żyją, a którzy mieli okazję z nim współpracować, ale też temu pokoleniu, które zna go już tylko z opowieści oraz tego, że jest patronem orkiestry dętej, chcemy powiedzieć im więcej o tej postaci.

– Pamięć o nim wciąż jest żywa, dlatego chciałem zaprosić wszystkich tych chórzystów, którzy śpiewali pod jego batutą w naszym chórze parafialnym „Zew gór”. To jest też forma uczczenia pamięci tej wielkiej dla nas postaci, która trwale zapisała się w naszej historii – przekonuje Marcin Wnęk, dyrygent chóru „Zew gór” z Łącka

Główne uroczystości związane z 50. rocznicą śmierci Tadeusza Moryto zaplanowano na sobotę. Zbiórka pod kościołem w Łącku o 17.15, skąd uczestnicy przejdą na cmentarz i złożą kwiaty na grobie zmarłego organisty. O 18.00 zostanie odprawiona Msza św., po której organizatorzy wydarzenia odsłonią pamiątkową tablicę w domu katechetycznym. Całość zakończy spektakl muzyczny w wykonaniu Grupy Teatralnej „Berecik” i Chóru Parafialnego „Zew gór” w sali domu katechetycznego.

Radio RDN Nowy Sącz patronuje wydarzeniu.

Posłuchaj:
Bernadetta Wąchała
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Przegląd prasy katolickiej - Dorota Kunc, ks. Piotr Adamczyk
play
Słowo za słowo (NS) - dr.hab. Anna Sowa Staszczak
play
Rozmowa dnia (NS) - Andrzej Gut Mostowy
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30