Mistrz tradycji – haft lachowski

04.12.2018

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza serdecznie na spotkanie podsumowujące projekt „Mistrz tradycji – haft lachowski”. Rozpocznie się w piątek (7.12) o 18.00 w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu. Wstęp wolny.

W trakcie spotkania odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego poświęconego Janinie Lorczyk, hafciarce z Podegrodzia, który powstał w ramach zadnia „Mistrz tradycji – haft lachowski”, oraz prezentacja prac
wykonanych przez uczestników warsztatów haftu, prowadzonych przez panią Janinę.

Zadanie MISTRZ TRADYCJI – HAFT LACHOWSKI polegało na prowadzeniu nauki tradycyjnego haftu z regionu Lachów Sądeckich.  W roli „mistrza” wystąpiła Janina Lorczyk. Uczestnicy opanowali podstawowe umiejętności zdobienia ubiorów ludowych z regionu. Poznali najbardziej charakterystyczne dla haftu lachowskiego techniki, ściegi i motywy zdobnicze, a także wzory mniej popularne, starsze oraz pochodzące z obrzeży regionu. Szkolenie trwało 7 miesięcy, zajęcia odbywały się w oddziale Muzeum Okręgowego – Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu. W części teoretycznej o tradycyjnym stroju Lachów Sądeckich, jego zróżnicowaniu i przemianach opowiedziała uczestnikom warsztatów znana sądecka etnografka Maria Brylak-Załuska.

Zrealizowano przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu w ramach zadania dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za słowo(NS) - Robert Ślusarek
play
Ryszard Gołąb o III Festiwalu Rockowym
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN