W Muszynce może powstać Muzeum Konfederacji Barskiej

31.01.2020
Władze Krynicy chcą zbudować Muzeum Konfederacji Barskiej w Muszynce. Szansa na realizację tej inwestycji pojawiła się dzięki porozumieniu Miasta z Nadleśnictwem Piwniczna. – To historyczne miejsce jest idealną lokalizacją dla muzeum — mówi Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.
Okopy Konfederatów Barskich należą do Nadleśnictwa Piwniczna. Kilka miesięcy temu przesłaliśmy tam pismo, teraz otrzymaliśmy odpowiedź, że Nadleśnictwo Piwniczna proponuje nam wymianę gruntów i jestem przekonany, że do tej zamiany dojdzie i będziemy mogli tam urządzić Muzeum Konfederacji Barskiej — dodaje Piotr Ryba.

Okopy Konfederatów Barskich są sporą atrakcją dla turystów, którzy w okresie letnim chętnie odwiedzają to miejsce. Dzięki muzeum, w Muszynce pojawiałoby się ich jeszcze więcej.

Jestem zadowolona, ale myślę, że nie tylko ja, ale również i mieszkańcy. Jest to taka nasza duma miejscowości, ponieważ od 5 lat odbywa się tam Majówka Konfederacka. Pomysł ze stworzeniem tam nowej atrakcji jest super pomysłem i przyszłością rozwoju Muszynki — dodaje Marta Gałęziowska.

Okopy Konfederatów Barskich były rozrzucone na obszarze południowo-wschodniej Polski, jednak do dzisiaj zachowały się jedynie w Muszynce, gdzie w 1963 roku utworzono rezerwat przyrody „Okopy Konfederackie”.

Posłuchaj:
Piotr Ryba
Marta Gałęziowska
Marek Jaśkiewicz, fot. FB | Sołectwo Muszynka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Edward Czesak
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN