Narodowa Pielgrzymka Węgrów przybyła do miasta pod Górą św. Marcina [ZDJĘCIA]

29.06.2018

Prawie tysiąc uczestników Narodowej Pielgrzymki Węgrów do Częstochowy przybyło do Tarnowa.

Jak mówi obecny na pielgrzymce Miklós Soltész, sekretarz stanu w węgierskim ministerstwie zasobów ludzkich, pomysł corocznej obecnie pielgrzymki zrodził się w 2011, gdy Węgry przekazywały unijną prezydencję Polsce.

Węgrzy chcieli, aby to przekazanie nie było tylko czynnością administracyjną, ale także odbyło się w sposób duchowy. – Polska obchodzi w tym roku stulecie odzyskania niepodległości i chcieliśmy znaleźć miejsce, które jest symboliczne zarówno dla polskiej, jak i węgierskiej niepodległości. Tarnów jest zdecydowanie takim miejscem – mówił podczas pielgrzymki Soltész.

O znaczeniu wydarzenia mówi László Budai, organizator pielgrzymki. – Bardzo chcielibyśmy pokazać Europie, że chrześcijańskie korzenie narodów to przyszłość. Umacniają one przyjaźń między narodami i dają siłę, by iść do przodu – dodaje organizator.

Węgrzy przeszli przez Tarnów śpiewając m.in. Barkę i Czarną Madonnę i zatrzymując się pod pomnikiem Sándora Petöfiego. W bazylice katedralnej podczas uroczystej Mszy św. pielgrzymi modlili się za Polskę i przyjaźń między narodami, a następnie udali się pod pomnik gen. Józefa Bema. Tam odbyły się uroczystości z udziałem władz Tarnowa.

Pamiątką po tegorocznym wydarzeniu pozostanie podarowana nam przez Węgrów „ławka przyjaźni” ozdobiona godłami i flagami Polski oraz Węgier.

Ławka ustawiona jest pod ścianą ozdobioną muralem przedstawiającym fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej na skwerze wokół pomnika gen. Bema.

Posłuchaj:
Miklós Soltész
László Budai
Wydawca, Agnieszka Drozd
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Karol Górski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN