Naukowiej na tarnowskim rynku [ZDJĘCIA]

12.02.2019

Można dotykać, grać, eksperymentować i zdobywać wiedzę o powietrzu. Na tarnowskim Rynku do piątku można odwiedzać Naukowiej.

Ekspozycja w mobilnym pojeździe porusza zagadnienia przyrodnicze.

Możemy pobawić się i dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy – mówią reporterowi RDN uczniowie tarnowskich szkół.

Są one ciekawe i wielu rzeczy bym się nie dowiedział. Takie jak np. jak pachną łąckie jabłka. Podobają mi się te wszystkie gry i doświadczenia. Dzięki nim możemy się dużo rzeczy nauczyć i dowiedzieć. Ja dowiedziałem się, ile mam litrów powietrza w płucach. Był fajny podmuch i naprawdę mogłem poczuć wiatr we włosach.

Uczniowie tarnowskich szkół mogą poprzez doświadczenia oraz zabawę zdobywać wiedzę na temat powietrza nad Małopolską.

Jest wiele eksponatów, które mówią o czystości powietrza, a także o smogu – mówi Piotr Szymański, dyrektor Małopolskiego Centrum Edukacji Cogiteon.

Możemy pokazać zjawiska biologiczne, bo mamy układ oddechowy. Możemy pokazać zjawiska fizyczne, czyli ekspozycja poduszkowca. Jest szansa by się pobawić, bo mamy maszynę do robienia selfie, przy dużych prędkościach wiatru. Bardzo fajny temat, by pokazać wiele fajnych zjawisk, z różnych dziedzin naukowych. A dodatkowo ważny temat dla ludzi żyjących w Małopolsce, walka ze smogiem. Mamy eksponat, w którym możemy wywołać smog, nazywa się on przewietrzanie miasta.

W tym tygodniu mobilną ekspozycję mogą zwiedzać uczniowie z Tarnowa i okolic. W kolejnych tygodniach Naukowiej odwiedzi Dąbrowę Tarnowską, Żabno, Bochnię oraz Brzesko.

Posłuchaj:
Uczniowie
Piotr Szymański
Grzegorz Golec
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy