Nowe otwarcie muzeum

16.03.2019

Tuchowskie Muzeum bierze drugi oddech. Będą nowe pomieszczenia do ekspozycji zbiorów w wyremontowanym budynku Sokoła oraz osoba odpowiedzialna za organizację wystaw.

Obiekt  od pięciu lat mieści się w Domu Kultury, gdzie na potrzeby sal wystawienniczych zaadoptowano byłą kotłownię i magazyn opału.

Wiceburmistrz Tuchowa, Wiktor Chrzanowski, jest przekonany, że po udostępnieniu nowych pomieszczeń rozszerzą się formy działalności placówki.

– Chcemy, żeby to Muzeum tętniło życiem, żeby były tu lekcje dla młodzieży, spotkania dla mieszkańców,  turystów,  dla osób, które chcą poznać historię Tuchowa. Z tego powodu chcemy, żeby był tutaj pracownik, który będzie pracował stricte w Muzeum – dodaje burmistrz.

Właśnie rozpatrywane są oferty osób zainteresowanych poprowadzeniem Muzeum. Zbiory obejmują skarbiec historyczny miasta oraz wystawy związane z okresem I i II wojny światowej.  – Nie brakuje też eksponatów etnograficznych – mówi Janusz Kowalski, dyrektor Domu Kultury w Tuchowie.

To, co Muzeum teraz otrzymało,  czyli nowe pomieszczenia w wyremontowanym budynku Sokoła,  spowoduje, że tych zwiedzających będzie sporo więcej. Podejrzewam, że drugie tyle – tłumaczy szef placówki.

Tuchowski budynek Sokoła z początku XX wieku mieści także sąd. W ramach kompleksowego remontu wykonano nowe schody, wymieniono stolarkę, wszystkie instalacje i dokonano adaptacji piwnic. Odnowiono też elewację oraz otoczenie obiektu.

Remont – realizowany przy dofinansowaniu ze środków unijnych – kosztował blisko 2 mln 300 tys. zł.

Posłuchaj:
Wiktor Chrzanowski
Janusz Kowalski
Wydawca, Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Rafał Różański
play
Słowo za Słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za Słowo (NS)- Andrzej Gut-Mostowy
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN