Odsłonięto tablice upamiętniające tarnowskich bohaterów [ZDJĘCIA]

28.09.2018

Tarnowscy kombatanci chcą pokazać miejsca związane z polskim państwem podziemnym. W ten sposób chcą ocalić od zapomnienia także bohaterów, którzy walczyli z hitlerowcami.

Dwie pierwsze tablice poświęcone są majorowi Stanisławowi Sowiźrałowi, który był ważną postacią w tarnowskim podziemiu.

– Jego biuro było miejscem, przez które przechodziły ważne korespondencje – mówi Ryszard Fedor, prezes tarnowskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Tam w czasie drugiej wojny światowej mjr. Stanisław Sowiźrał pseudonim Szosa, założył punkt kontaktowy, który nazywał się ‚Okazja”. W tym budynku znajdowało się biuro pośrednictwa. Żołnierze i wszyscy ci, którzy chcieli walczyć o wolną Polskę, spotykali się i wymieniali tam rozkazy – opowiada Ryszard Fedor.

– Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, tarnowscy kombatanci chcą pokazać sylwetki osób zapomnianych przez historię – mówi ks. Zbigniew Guzy, kapelan rodzin Armii Krajowej diecezji tarnowskiej. – W naszym mieście, w naszym rejonie mieliśmy wspaniałych ludzi, bohaterów, którzy kochali ojczyznę. Wielu z nich nie wahało się za Polskę ponosić wielkich ofiar, nawet ofiary z własnego życia. Są takie miejsca w Tarnowie, które nieustannie powinny o tym przypominać wszystkim. Nie tylko młodzieży, ale wszystkim – podkreśla kapłan.

Dwie pierwsze odsłonięte właśnie tablice znajdują się na kamienicy u zbiegu ulicy Rogoyskiego i alei Solidarności oraz na posesji przy ulicy Mościckiego.

Posłuchaj:
Ryszard Fedor
ks. Zbigniew Guzy
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN