Propozycje kulturalne – 24.07.2018

24.07.2018

Już za kilka dni (26 lipca) z Tarnowa wyruszy Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów.

Odwiedzi Żabno, Szczurową i Borzęcin, a w nich – miejsca zagłady Romów, zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Temu wydarzeniu towarzyszy także odtwarzanie życia taborowego Romów. Są więc tańce przy ognisku, muzyka i tradycyjne cygańskie stroje.

Tegoroczny tarnowski tabor związany jest z nietypową, ważną dla historii Romów rocznicą.

Tabor cygański to grupa Romów wędrująca z miejsca na miejsce. Zakazy poruszania się taborów zostały wprowadzone w krajach komunistycznych w drugiej połowie XX w. O czasach, w których Cyganie wędrowali, przypominają dziś okolicznościowe spotkania i uroczystości pamiątkowe, takie jak Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów.

W corocznym spotkaniu wezmą udział Romowie z Polski, Słowacji, Niemiec, Szwecji, Anglii, Ukrainy i USA.

Nie zabraknie typowych dla Romów ognisk, tańców i koncertów, odbędzie się także kilka chrztów romskich dzieci.
Tabor wyruszy już w czwartek sprzed Muzeum Etnograficznego w tarnowie

Już 5 sierpnia w Tarnowie zmagania miłośników jednośladów.

Trwają ostanie przygotowania do kolejnej edycji ‚Małopolska Tour”, imprezy będącej – podobnie jak Rodzinne Rajdy Rowerowe – świętem rowerzystów, pasjonatów i amatorów dwóch kółek.

Podczas tegorocznej edycji zaplanowano ciekawe wydarzenia plenerowe, takie jak zawody sportowe, zabawy dla najmłodszych, atrakcyjne pokazy rowerowe oraz pikniki w urokliwych zakątkach Małopolski.

 

Biuro tarnowskich zawodów mieścić będzie się na parkingu przy Parku Strzeleckim (ul. Romanowicza). Tam w godz. 10-11.45 dokonywać będzie można zgłoszeń do rajdu, którego uczestnicy wyruszą na trasy w samo południe.

Będą oni mogli wybrać jedną z czterech tras: MAXI (36 km), MIDI (28 km), MINI (17 km) oraz MINI-2 (6 km).

Nie na Rynku, lecz w odnowionym tarnowskim Amfiteatrze letnim odbędą się tegoroczne sierpniowe koncerty muzyki bluesowej.

Już po raz trzynasty Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na letnie spotkania z bluesem ‚Był Sobie Blues”, których pomysłodawcą i szefem artystycznym jest tarnowski muzyk Wojtek Klich.

Formuła imprez będzie podobna, jak dotychczas – w czwartki koncerty kameralne pt. ‚Sam na sam z bluesem”, które poprzedzone zostaną wydarzeniem pn. ‚Cool Blues”, czyli spotkaniami artystów z osobami niepełnosprawnymi.

W piątki natomiast, na scenie amfiteatralnej będzie już nieco głośniej i bardziej energetycznie. Wystąpią m.in. Maciej Maleńczuk, Jerzy Styczyński czy Kajetan Drozd.

Jeśli szukacie miejsca w życiu to znajdziecie je właśnie w Miasteczku Modlitewnym w Zabawie – tak młodzi ludzi zachęcają do wzięcia udziału w kolejnej edycji Miasteczka Modlitewnego w Zabawie koło Tarnowa.

Młodzi rozbijają namioty wokół sanktuarium błogosławionej karoliny, wspólnei się modlą, bawią i integrują.

To inicjatywa, która zainspirowana została życiem i świadectwem błogosławionej, która chce zmienić typowy pogląd na modlitwę.

 

 

Miasteczko modlitewne potrwa od 27 lipca – 2 sierpnia

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za Słowo (NS)- Karol Górski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN