Propozycje kulturalne – 26.07.2018

26.07.2018

Przed południem sprzed siedziby Muzeum Etnograficznego w Tarnowie kolejny raz wyruszy Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Odwiedzi Żabno, Szczurową i Borzęcin, a w nich – miejsca zagłady Romów, zamordowanych w czasie II wojny światowej. Tabor przypomina nie tylko o romskiej martyrologii, ale także o romskich tradycjach, łączących się z dawnym, wędrownym stylem życia i z muzyką.

Celem pielgrzymki jest jednak Szczurowa, gdzie znajduje się największa na terenie Polski zbiorowa mogiła pomordowanych Romów– mówi Adam Bartosz, prowadzący Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów.

Koło południa będzie przystanek w Żabnie przy mogile pomordowanych Romów a późnym popołudniem przyjazd do obozowiska w Szczurowej. W piątek Romowie pojadą do Borzęcina Dolnego, pod Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów, w sobotę przejdą spod kościoła w Szczurowej na cmentarz, tam zaplanowano modlitwę nad mogiłą pomordowanych 93 Romów i o 19:00 – koncert muzyki cygańskiej w parku dworskim w Szczurowej.

Już dziś w BWA wakacyjne wydarzenia, oprowadzanie po dwóch wystawach i performans – minikoncert na pustym stadionie żużlowym.

Najpierw performatywny spacer z Różą Litwą i Sebastianem Cichockim. O godz. 17:00 Róża Litwa oprowadzać będzie po wystawie ‚Plażowicze” na Dworcu PKP, wstęp wolny. Będzie też wspólne przejście na wystawę ‚Żużel w sztuce”. O godz. 18:00 ‚Sztuka w niesztuce” – czyli wykład Sebastian Cichockiego na wystawie ‚Żużel w sztuce” . To w BWA Tarnów, ul. Słowackiego 1, wstęp 1 zł. Natomiast o godz. 19:30 ‚Hymn dla wszystkich” – performans Marii Magdaleny Kozłowkiej na stadionie żużlowym Unii Tarnów, ul. Zbylitowska 3, wstęp wolny.

W najbliższy weekend kolejne atrakcje czekają w Karczmie Dolinie Pstrąga w Machowej. W piątek odbędzie się wieczorek z dobrą muzyką od godziny 17.00. W niedzielę zaproszone są wszystkie dzieci na godzinę 15. Specjalnie dla nich zagra Kinder Sid. Będzie możliwość przejażdżki bryczką z kucykiem, a także inne atrakcje trampolina, dmuchana zjeżdżalnia a na zakończenie piana party.A od godziny 19.00 potrwa zabawa taneczna na której zagra DJ Sid wraz z zespołem Canto Band.

W piątek pod patronatem radia RDN zaczyna się w Zabawie Miasteczko Modlitewne. Kto się nie zapisał może przyjechać na otwarcie, recepcja będzie czynna od 11 do 17.00. W spotkaniu będą uczestniczyć młodzi z całej Polski. Będą konferencje, pogodne wieczory, gra terenowa i spotkania z gośćmi. Młodzi rozbiją namioty przy sanktuarium bł. Karoliny. Jest też możliwość mieszkania w szkole. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://miasteczkomodlitewne.pl/

W niedzielę w Zabawie i w Wał – Rudzie odbędą się obchody 74. rocznicy Akcji III MOST.

Akcja III Most zasługuje na utrwalenie – mówi ks. Zbigniew Szostak.

Obchody rozpoczną się one o 9.15 przy pomniku w Wał – Rudzie. Tam złożone zostaną kwiaty, będą też przemówienia. Dalsza część odbędzie się w kościele w Zabawie. O 10.30 rozpocznie się Msza św. w intencji uczestników Akcji III MOST. Zostaną też przypomniane wydarzenia sprzed lat.

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Karol Górski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN