Rozmawiali o uzdrawiającej mocy muzyki [ZDJĘCIA]

17.05.2019

O znaczeniu muzykoterapii w życiu człowieka, o tańcu i muzyce w tradycji biblijnej czy o uzdrawiającym wpływie muzyki rozmawiali w Tarnowie uczestnicy ogólnopolskiej konferencji.

W interdyscyplinarnym spotkaniu uczestniczyli wykładowcy zarówno świeckich, jak i katolickich uczelni z całego kraju.

Muzyka ma uzdrawiającą moc – zwraca uwagę dr Ewa Klimas Kuchtowa z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach.

To nie tylko uzdrowienie, ale także promocja zdrowia i profilaktyka. Muzyka ma wielką moc, jest absolutnie nieodzownym składnikiem w relacji wspomagający – pomagający. Dotyczy relacji społecznych, relacji ekologicznych, nas ze środowiskiem także łączy, lubimy słuchać, muzyki, natury – powiedziała nam dr Ewa Klimas Kuchtowa.

Prof. dr hab. o. Tomasz Dąbek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie powiedział radiu RDN, że ważną formą muzyki w liturgii benedyktyńskiej jest chorał gregoriański, który ma zmierzać do wewnętrznego wyciszenia i wyrażenia modlitewnej postawy.

Obecnie widoczny jest powrót chorału – dodaje biblista.

– Wiele ośrodków w różny sposób stara się albo w życie liturgiczne, albo powrót do hipotetycznych sposobów wykonywania na początku, ale to wszystko jest dyskusyjne i nieraz bardziej jest ciekawym zjawiskiem kulturalnym niż jakąś autentyczną rekonstrukcją modlitwy tych ludzi z końca starożytności i początków średniowiecza.

Muzyka leczy serce – przypomina słowa dawnych znawców muzyki – ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrygent chóru Pueri Cantores Tarnovienses.

– Tam, gdzie muzyka wejdź bo tam ludzie dobre serce mają, więc to zawsze miało jakiś charakter nie tylko służący pięknu, ale także jakiejś terapii, oddziaływania na człowieka. Wiadomo, że jeżeli uzdrawia się sferę duchową, psychiczną, emocjonalną, to zawsze wpływa pozytywnie na człowieka. Jeżeli dobra muzyka, jeżeli wartościowa muzyka: Tak

Konferencję naukową w Tarnowie zorganizowali Tarnowska Szkoła Wyższa oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Posłuchaj:
Ewa Klimas Kuchtowa
o. Tomasz Dąbek
ks. Grzegorz Piekarz
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy