„Szynwałd dla Niepodległej”

29.10.2018

Wielka uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się już w poniedziałek, 29 października, w tej podtarnowskiej miejscowości.

– Będzie okazja aby wspomnieć twórców i wodzów odrodzonej Rzeczpospolitej oraz mieszkańców Szynwałdu, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę – mówi Stanisława Siemek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Szynwałdzie. – Pamiętamy, bo przecież dziadkowie, pradziadkowie uczniów naszej to właśnie oni. Dziękując Bogu za wolną Polskę dziękujemy za wszystkich, którzy do odrodzenia wolnej Ojczyzny się przyczynili. Nasze myśli obejmują w tym czasie tych, co poświęcili dla Ojczyzny to, co mieli najcenniejsze – własne, często młode, życie. Wspominamy zwykłych mieszkańców naszej miejscowości, naszej gminy, Tarnowa i okolic, którzy stali się uczestnikami wielkiej historii – tłumaczy.

– Szkoła w Szynwałdzie kultywuje tradycje historyczne, patriotyczne i niepodległościowe – dodaje dyrektor Stanisława Siemek. – Naszym patronem jest przecież Armia Krajowa. Uczniowie co roku sięgają po tytuły laureatów i finalistów konkursów historycznych na szczeblu województwa i kraju. Myślenie historyczne i analityczne jest naszą, jako szkoły, domeną. Staramy się w tym rocznicowym 2018 roku i zawsze wychowywać i edukować naszych uczniów podkreślając takie wartości, jak wolność, suwerenność naszej Ojczyzny – przyznaje Stanisława Siemek.

Uroczystość w Szynwałdzie zainauguruje w poniedziałek o 15.00 Msza św. z modlitwą różańcową w kościele parafialnym.

Następnie przy pomniku będzie Apel Pamięci, potem plenerowe spotkanie przy ognisku i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i niepodległościowych.

Zaplanowano także multimedialną prezentację historyczną.

Uczestnicy patriotycznych obchodów będą mogli również skosztować woskowej grochówki.

To wszystko na placu, obok szkoły w Szynwałdzie.

Wydarzeniu patronuje radio RDN Małopolska.

Posłuchaj:
Stanisława Siemek
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Ludomir Handzel
play
Słowo za słowo (M, NS) - Grzegorz Lenartowicz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN