Tarnów z opowieści babci

26.10.2018

Zgodnie z tym przekazem w pamięci Marek Tomaszewski ma żołnierzy w szaroniebieskich mundurach, którzy maszerowali przez Tarnów sto lat temu.

Dzisiaj poprzez swoją książkę chce zabrać czytelników do dawnego Tarnowa, czekającego na Wielką Wojnę, po której wreszcie nad miastem miał się pojawić wizerunek orła razem z biało-czerwonym sztandarem.

– Wyobraźnię najłatwiej jest poruszyć czytając opowieści świadków i przeglądając zdjęcia czy obrazy – mówi Marek Tomaszewski, autor publikacji ‚Tarnów. Wielka Wojna 1914 – 1918. Droga do Niepodległej”.

Wydawnictwo od poniedziałku w księgarniach.

– Ja bym chciał bardzo, żeby zostały po mnie właśnie te albumy dotyczące historii Tarnowa. Nie jestem historykiem, jestem kolekcjonerem starych zdjęć, pocztówek, różnych innych rzeczy związanych z Tarnowem i chciałbym je pokazać szerszemu gronu, bo żadnych pożytków z nich nie ma, jeżeli one leżą u mnie w szufladzie. Jeżeli mogę się podzielić z Państwem tymi pamiątkami, tymi fotografiami, to dla mnie to jest niezwykła przyjemność – przyznaje Marek Tomaszewski.

Autor dodaje, że jego publikacja nie jest opracowaniem historycznym, a opowieścią o trudnych czasach I wojny światowej.

Marek Tomaszewski w swojej książce skupił się przede wszystkim na fotografiach, których jest prawie 500, oraz na wspomnieniach wojennych i relacjach świadków pisanych dawnym językiem.

Książka pod tytułem ‚Tarnów. Wielka Wojna 1914 – 1918. Droga do Niepodległej” będzie dostępna w księgarniach od poniedziałku (29.10).

Posłuchaj:
Marek Tomaszewski
Jerzy Olszówka, Agnieszka Drozd
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Jarosław Kolendo
play
Słowo za słowo - Grzegorz Kozioł
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN