Teatr Exit z niepełnosprawnymi aktorami z Krakowa pokazał w Brzesku swoją etiudę filmową „Hiob” [ZDJĘCIA]

24.10.2019

Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną rozmawiali o cierpieniu – również swoim. 

W tytułową rolę w filmie wciela się Tomasz Balon – aktor cierpiący na wielokończynowe porażenie mózgowe.

Film wykorzystujemy jako pretekst do podjęcia rozmowy na temat cierpienia czy Księgi Hioba. – Dla ludzi pracujących w środowisku osób niepełnosprawnych jest ona bardzo aktualna – mówi Maciej Sikorski – założyciel i reżyser teatru.

W Tomku jest prawda, której nie byłby w stanie oddać zawodowy aktor – dodaje.

– Wracam świeżo z planu filmu Jonasz, gdzie najgorsi byli zawodowi aktorzy. Dlaczego? Bo oni ciągle udają. A Tomek nie musi udawać Hioba – jest nim. Albo Hiob jest Tomkiem. W sztuce, którą uprawiamy ważna jest prawda – docieramy do piękna, które świat pomylił z jakąś atrakcyjnością.

W dyskusji po projekcji prócz aktorów teatru wzięli też udział szefowie placówek dla osób niepełnosprawnych oraz ks. Józef Waśko – kapelan miejscowego szpitala i hospicjum.

Ponadto o swojej sztuce opowiadała pochodząca z Brzeska Kamila Kansy (Laura Makabrescu). W Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym otwarła ona wystawę swoich fotografii – owoc współpracy z teatrem EXIT.

Kamila uprawia analogową fotografię kreacyjną. Jej kadry są przepełnioną symboliką i klimatem baśni, mitów, a ostatnio także coraz częściej kontekstami biblijnymi i apokryficznymi. Jest bliska nurtowi symbolizmu. Tworzy metafory wizualne dotykające sacrum. Prócz Tarnowa, Krakowa, Opola i Gdańska swoje prace pokazywała też w Brazylii, Nowym Jorku oraz w Wenecji.

Posłuchaj:
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Malec-Lech
play
Słowo za Słowo (NS)- Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN