Tradycja przez Pokolenia – czyli co w Chełmcu najlepsze [ZDJĘCIA]

16.03.2019

Taniec, śpiew, lokalna sztuka, regionalne przysmaki i charakterystyczna gwara – gmina Chełmiec ma się czym pochwalić. Przekonywali o tym uczestnicy spotkania Tradycja przez Pokolenia u Lachów w gminie Chełmiec. Artyści po raz jedenasty spotkali się w sądeckim Sokole, żeby pokazać, co w u nich najlepsze.

Wśród nich była także Halina Sanbak ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Małej Wsi.

– Robimy bibułkarstwo, różne serwetki, znamy to z dziada pradziada, a jak jesteśmy w gronie, to się wymieniamy doświadczeniami.

Mówiąc o gminie Chełmiec, nie można pominąć Paszyna. Właśnie tutaj jest ośrodek sztuki ludowej, gdzie przed laty stara plebania przekształciła się w muzeum parafialne. To miejsce z aparatem fotograficznym często odwiedza Piotr Droździk. Sądecki artysta fotografik jest też współautorek albumu pt. ‚Fenomen Paszyński”.

– Od lat marzyłem, żeby zrealizować ten album, ponieważ sam prywatnie jestem kolekcjonerem rzeźb paszyńskich i marzyło mi się, żeby poza książkami, które już są, które napisał Antoni Kroh, to chciałem zrobić album, żeby ludzie mogli przeczytać coś mądrego i jednocześnie obejrzeć zdjęcia.

Muzeum Sztuki Ludowej im. ks. Edwarda Nitki w Paszynie gromadzi zbiory wielu artystów samouków, którzy za namową miejscowego księdza, zaczęli tworzyć wyjątkowe rzeźby. Dziś są zaliczani do jednych z najwybitniejszych przedstawicieli twórców ludowych w kraju.

Gmina Chełmiec to też regionalna muzyka. Zespół Regionalny Librantowanie stawia na młodość. Najmłodszy członek ma 4 lata, najstarszy 26. Ich muzyka rozbrzmiała w sądeckim Sokole w czasie spotkania Tradycja przez Pokolenia – u Lachów w gminie Chełmiec.

– Tańczymy, śpiewamy, świetnie się przy tym bawimy, skupiamy samych pasjonatów, mamy nadzieję, że będzie nas jeszcze więcej, że ta tradycja przetrwa przez pokolenia – przekonywała Natalia Grońska, prezes stowarzyszenia ProKultura i opiekun zespołu Librantowianie z Librantowej

Na terenie gminy Chełmiec działa kilka zespołów regionalnych: Piątkowioki, Mała Helenka, Świniarsko, Niskowioki i Librantowianie.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Jarosław Kolendo
play
Słowo za słowo - Grzegorz Kozioł
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN