W blasku Katedry 

07.09.2020

Dziś, 7 września w tarnowskiej bazylice katedralnej odbędzie się kolejny koncert organowy z cyklu „W blasku Katedry”. Wystąpi Arkadiusz Bialic. Wstęp jest wolny. Początek o 19.00.

Arkadiusz Bialic studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie organów prof. Józefa Serafina w 2000 roku oraz w Hochschule für Musik we Freiburgu pod kierunkiem prof. Zsigmonda Száthmary – wybitnego wirtuoza i kompozytora, absolwenta klas kompozycji György Ligetiego i Karlheinza Stockhausena. W roku 2003 ukończył studia solistyczne w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem u prof. Daniela Rotha. Uczestniczył także w licznych kursach mistrzowskich wykonawstwa historycznego.

Arkadiusz Bialic jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych, w tym m.in. III. nagrody na Schweizer Orgelwettbewerb w 1998 roku, II. nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku w 2000 roku. Dwa lata później, jako pierwszy Polak w historii, został laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego Grand Prix de Chartres we Francji, co otworzyło przed nim drogę do międzynarodowej kariery solowej.

W ramach działalności koncertowej występował na wielu renomowanych festiwalach w rozlicznych krajach i koncertował z towarzyszeniem cenionych orkiestr i chórów. Usłyszeć go można także w wielu nagraniach radiowych i płytowych.

Obok działalności artystycznej Arkadiusz Bialic jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2014 jest prezesem Fundacji Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego a także dyrektorem artystycznym najstarszego festiwalu muzycznego Krakowa Dni Muzyki Organowej w Krakowie.

Ewa Biedroń, źródło: UMT
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS)-Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN