Weekendowe propozycje kulturalne – 08.06.2018

08.06.2018

W piątek, i w sobotę odbędą się uroczystości z okazji Dni Lwowa w Tarnowie. Inauguracja o godz. 17.00 w Sali Lustrzanej. Podczas uroczystości w roku setnej rocznicy obrony Lwowa przedstawiony zostanie przebieg walk o Lwów, wystąpią uczniowie tarnowskich szkół, nie zabraknie elementów muzycznych.

W sobotę o 9.00 odprawiona zostanie Msza św. w kościele pw. Maksymiliana Kolbego w Kaplicy Dolnej.
Po Eucharystii odbędzie się uroczystość przy Lwowskim Kurhanie na Cmentarzu Starym w Tarnowie. O związku Lwowa z Tarnowem mówi Bogusława Romaniewska, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Tarnowie.

Druga część obchodów planowana jest jesienią, w dniach 100. rocznicy obrony Lwowa.

Historia na żywo z udziałem bractw rycerskich z Polski i zagranicy, pokaz ginących rzemiosł, dawne tańce dworskie czy inne atrakcje dla całych rodzin.

Już w sobotę, 9 czerwca o 10.00 rozpocznie się X Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry. To kulminacyjne wydarzenie tegorocznej, 12 Zamkomanii.

Stowarzyszenie Zamek Tarnowski wspólnie z Tarnowską Drużyną Łuczniczą i Bractwem Św. Jakuba będą ożywiać ruiny zamku.

Organizowane 9 i 10 czerwca imprezy będą związane z przypadającą 100 – rocznicą odzyskania niepodległości i ważnymi rocznicami związanymi z Zamkiem Tarnowskich na Górze św. Marcina.

Na Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry przybędą bractwa rycerskie z Polski i Ukrainy oraz przedstawiciele ginących rzemiosł. Zgłosiło się rekordowo ok. 200 uczestników. Samych łuczników będzie ponad 90. Nie zabraknie walk wojów i rycerzy. Wszyscy zamieszkają w historycznych namiotach.

Warto dodać, że prowadzona jest również akcja edukacyjna Zamkomania. To m.in. lekcje na ruinach zamku połączone ze sprzątaniem tego miejsca, ponadto do końca września zainteresowani będą mogli uczyć się strzelania z łuku.

To propozycja dla tych, którzy lubią piesze wędrówki i bliska jest im historia małej ojczyzny. Już 9 czerwca, o 10.00 z Pleśnej wyruszy Rajd Miejscami Pamięci Historycznej. Start z Kompleksu Sportowego ‚Orlik’, a następnie piesza wędrówka po miejscowościach gminy.

Uczestnicy rajdu, którego dystans wynosi 16 kilometrów odwiedzą cmentarze wojskowe z okresu I wojny światowej i inne ciekawe historycznie miejsca. W trakcie marszu będzie m.in. rekonstrukcja historyczna oraz wiele innych niespodzianek.

Na mecie wspólne grillowanie, możliwość skorzystania ze strzelnicy polowej oraz inne atrakcje sportowe. Rajd historyczny organizuje PTG ‚Sokół-Świat Pracy’ Oddział Gmina Pleśna.

W sobotę także coś ciekawego dla naszych pociech. Przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 na ulicy Bandrowskiego 4 w Tarnowie odbędzie się III Festyn Rodzinny.

W programie między innymi występy dzieci, pokazy, gry i zabawy, konkursy, malowanie twarzy, dmuchany zamek i mecze.

Wstęp wolny.

Start o godzinie 15.00.

A dzień później później, 10 czerwca, II Bieg w Pogoni za Liskiem w Lisiej Górze. Dla uczestników dostępne będzie biuro zawodów od 8.30 do 10.30.

Zapisać się można przez stronę internetową www.kepasport.pl. lub w sekretariacie Urzędu Gminy. Możliwe także zapisy podczas biegu.

Sportowo będzie się też można udzielić tydzień później, podczas II Rodzinnego Rajdu Rowerowego. O godzinie 15.00 spod Stadionu Sportowego w Lisiej Górze wystartują miłośnicy dwóch kółek, żeby dojechać do Starych Żukowic.

Każdy cyklista otrzyma medal za udział.

Zapisy także w Urzędzie Gminy Lisia Góra.

W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w sobotę, 9 czerwca, o godz. 17.00 odbędzie się gala z okazji Święta Małopolski, podczas której zostaną wręczone odznaczenia honorowe Województwa Małopolskiego. Galę uświetni koncert Grzegorza Turnaua, z gościnnym udziałem Doroty Miśkiewicz.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Klimek
play
Słowo za Słowo (NS)- Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN