Winiarze i pszczelarze z całego regionu zawitają do Gromnika

04.09.2019

Już 8 września odbędzie się tam 8. Pogórzańskie Święto Wina i Miodu. Jak jednak mówią organizatorzy, tę podtarnowską miejscowość odwiedzą także pasjonaci z innych części województwa.

Całość rozpocznie się już o godzinie 14.00, a w programie m.in. konkurs na najlepsze wino i miód.

Wszyscy winiarze i pszczelarze będą wypisani na kartce do głosowania. Chętni oddadzą głos na najlepsze wino i miód – mówił Bogdan Wójcik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gromniku.

Winnice z regionu tarnowskiego co rusz zyskują na popularności. Może świadczyć o tym fakt, że jest ich już ponad 30.

Z roku na rok tych miejsc jest coraz więcej – mówi Mariusz Chryk z Winnicy „Zawisza”.

– Z roku na rok jest coraz więcej winnic. Myślę, że jest to związane z tym, że coraz więcej osób przekonuje się, że w naszym regionie można uprawiać winorośl i uprawiać z niej bardzo dobre wina, które bardzo często zdobywają nagrody na konkursach nawet międzynarodowych, nie tylko organizowanych w kraju, ale także za granicą.

W najbliższą niedzielę w Gromniku będzie można posmakować miodu z trzech regionalnych pasiek. Jak mówi Dorota Burnat z Pasieki Wędrownej „Burnat”, ten rok nie był dobry dla pszczelarzy. We znaki dawała się przede wszystkim deszczowa wiosna.

– Miód mniszkowy, który jest bardzo popularny i ceniony – niestety nie pozyskaliśmy go. Pszczoły nie wychodziły z ula. Później zrobiło się cieplej, więc mamy miód akacjowy, wielokwiatowy. Spadź znów zawiodła. Mamy jednak zasoby z poprzedniego roku. Teraz kwitła nawłoć.

8. Pogórzańskie Święto Wina i Miodu już w najbliższą niedzielę w Amfiteatrze Letnim w Gromniku.

Posłuchaj:
Bogdan Wójcik
Mariusz Chryk
Dorota Burnat
Piotr Środawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Przegląd prasy katolickiej - Dorota Kunc, ks. Piotr Adamczyk
play
Słowo za Słowo (NS)- Jacek Migacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN