XXI Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów wkrótce w Tarnowie

16.09.2020

Inicjatywa planowana pierwotnie na lipiec, ze względu na pandemię COVID-19 odbędzie się dopiero 25 września.

Od 2019 roku Tabor Pamięci przyjął formułę konferencji naukowej z wystąpieniami naukowców polskich i zagranicznych. Organizatorzy uznali, że pierwotna formuła wędrownej grupy Romów koczującej pod namiotami stała się anachroniczna.

Już w ubiegłym roku odbywał się w innej formule niż przez wiele, wiele lat, kiedy ten tabor wędrował po drogach Małopolski. Zrezygnowaliśmy z tej tradycyjnej formuły wędrownej. Po wielu latach po prostu uznaliśmy, że ta formuła się wyczerpała. Natomiast chcieliśmy podtrzymać tradycję corocznego spotkania naukowców, którzy zajmują się tematyką romską. I w ubiegłym roku ta formuła sprowadziła się do konferencji – mówi Adam Bartosz, przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Jak zaznacza, to jedyne tego typu spotkanie w Polsce. Miejscem wystąpień prelegentów z Polski i zagranicy będzie Restauracja „Stara Łaźnia” przy Placu Więźniów KL Auschwitz.

Organizatorzy zaplanowali także tradycyjny przejazd grupy Romów wraz z kapelą cygańską muzealnym cygańskim wozem przez miasto, a także autobusowy przejazd uczestników Taboru Małopolskim Szlakiem Martyrologii Romów.

Jak dodaje Adam Bartosz, tarnowska inicjatywa została także doceniona na forum międzynarodowym i w przyszłym roku będzie miała szansę zaprezentować się w Niemczech.

– W przyszłym roku będzie 50. rocznica pierwszego Światowego Kongresu Romów. To było bardzo ważne wydarzenie. Organizatorzy przypomnieli sobie o tym, żeby zorganizować jakieś obchody rocznicowe i znając nasz projekt, proszą aby zorganizować grupę z wozem cygańskim do Berlina. Tam odbędzie się kolejny Światowy Kongres Romów w kwietniu przyszłego roku i zastanowimy się jak na tej imprezie nasze muzeum może wystąpić.

Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów to inicjatywa organizowana od 1996 roku w Tarnowie, mająca na celu wzmocnienie narodowej tożsamości Romów, a także zmianę ich negatywnego wizerunku.

Wydarzenie potrwa do 27 września.

Organizatorem wydarzenia jest Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Posłuchaj:
Adam Bartosz
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Dariusz Brzegowy
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Bryk
play
Słowo za słowo(NS) - Mariusz Cygnar
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN