Od zabawy po naukę na pikniku policyjnym [ZDJĘCIA]

07.07.2018

Jak zachować się bezpiecznie nad wodą? Czy odblaski są potrzebne? Jak ratować ludzkie życie? Na tarnowskich błoniach obyły się „Wakacje – Bawmy się bezpiecznie”, które odpowiadały na te pytania.

Były konkursy, zabawy, pokazy. Młodzi mogli zobaczyć jak utrwala się odciski palców i wejść do prawdziwego samochodu policyjnego i strażackiego.

Przede wszystkim jednak, poprzez zabawę, był to czas na naukę.

Jak mówią, wiele z tego wynieśli. – Nauczyłem się, że np. jeśli ktoś straci przytomność, to ja muszę podejść, sprawdzić i reagować, dzwoniąc na pogotowie. – My już wiemy, że trzeba nosić odblaski, żeby nas było widać na ulicy wieczorem, bo wtedy jest niebezpiecznie – mówili młodzi uczestnicy.

Straż Miejska zwracała dużą uwagę na opaski z kontaktem do rodziców, które rozdawali podczas pikniku. – Na tej opasce, która jest praktycznie niezniszczalna, umieszczamy telefon do opiekuna. Kiedy takie dziecko się zagubi, ktoś, kto je znajdzie, może zadzwonić do rodzica korzystając z kontaktu, który znajduje się na ręce malucha – informuje Paweł Dziura, starszy inspektor z tarnowskiej Straży Miejskiej.

Ratownicy medyczni pokazywali natomiast dzieciom jak ratować ludzkie życie. – Chcemy uświadomić, nie tylko dzieciom, ale nawet i rodzicom, że ktoś, kto nie jest dorosły, może pomóc uratować drugiego człowieka. Uczymy tutaj numerów alarmowych, pod które dzieci mogą dzwonić. Uczymy też samej techniki resuscytacji – mówi Robert Barys, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Passe-Partout.

Policja uczyła młodych, jak poruszać się rowerem po mieście. Przestrzegali także przed nieznajomymi. – Mówimy im jak bezpiecznie zachować się podczas wakacji, kiedy podchodzi do nas obcy człowiek i proponuje wycieczkę czy słodycze. Zachęcamy dzieci do tego, żeby zawsze zwracały się o poradę do opiekunów – dodaje Zofia Kukla z Wydziału Prewencji tarnowskiej Policji.

To już 8 edycja pikniku. Organizatorem był Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Posłuchaj:
Uczestnicy
Paweł Dziura
Robert Barys
Zofia Kukla
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN