„Zimna wojna” zdobyła Nagrodę Publiczności w 33. Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej [ZDJĘCIA]

09.06.2019

Również Statuetka Maszkarona, czyli Nagroda Grand-Prix, trafiła do reżysera tego filmu, Pawła Pawlikowskiego.

Nagrodę za całokształt i wkład w rozwój polskiej kinematografii odebrał wybitny polski reżyser i scenarzysta, Krzysztof Zanussi.

W konkursie prezentowanych było 12 filmów, które oceniało jury pod przewodnictwem reżysera, Andrzeja Jakimowskiego oraz Jury Młodzieżowe i Publiczność.

Nie zabrakło też najmłodszych, którzy typowali najlepsze bajki.

Jak mówi Jerzy Armata, dyr. artystyczny Tarnowskiej Nagrody Filmowej, atmosfera tegorocznego festiwalu była niezapomniana i pozwoliła oderwać się od wszystkiego.

W Tarnowie czas płynie wolniej. Można się było na chwilę zatrzymać, filmy prowokowały nas do ważnych rozmów egzystencjalnych – dodaje.

Nagle okazuje się, ze potrafimy ze sobą fantastycznie rozmawiać bez złości, bez konfliktu i o ważnych sprawach, bo filmy –  które tu pokazywaliśmy – możemy się zgadzać bądź nie zgadzać z diagnozami, jakie w nich są zawarte –  ale prowokują do rozmowy i to są bardzo ciekawe rozmowy. Rozmowy o wszystkim, co najważniejsze. Nie dotyczyły one tego, co doraźne, ale spraw uniwersalnych, jak przemijanie, miłość, wolność, piękno, czyli to, co najważniejsze. Te filmy prowokowały właśnie do takich rozmów – mówi dyr. artystyczny Tarnowskiej Nagrody Filmowej, Jerzy Armata.

Polska kinematografia jest w znakomitej formie, co pokazała tarnowska publiczność podczas festiwalu wybranych polskich filmów fabularnych.

Pomimo pięknej pogody, kina były pełne. Jednym z filmów, na który zabrakło biletów, była właśnie „Zimna wojna”,  która zwyciężyła.

Tarnowski festiwal jest ważny dla polskich twórców – mówi Anna Grygiel, dyr. Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

– Twórcy filmu bardzo dobrze się czują w Tarnowie, szanują i cenią ten festiwal jako głęboki merytorycznie. Doskonale oceniają też publiczność, która uczestniczy w spotkaniach w sposób zaangażowany i mądry. Jest to wyrobiona już publiczność. Były filmy, które swoją wymową bardzo trafiły do publiczności i nią wstrząsnęły, poruszyły. Spotkania z twórcami, aktorami uzupełniły opowieść o tych filmach – dodaje Anna Grygiel.

Tarnowską Nagrodę Filmową, czyli festiwal wybranych polskich filmów fabularnych, organizuje TCK.

To najstarsza – po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – impreza związana z polskim filmem. Ośmiodniowemu festiwalowi towarzyszyły koncerty i wystawy.

foto: TCK

                       Laureaci 33. Tarnowskiej Nagrody Filmowej Tarnów, 2019:

Nagroda Jury Dziecięcego – Statuetka „Maszka” i 5.000 zł

Jury dziecięce, wychowankowie tarnowskich przedszkoli i szkół podstawowych w składzie: Kalina Gleisner, Marysia Kamińska, Wiktoria Kapka, Amelia Kopeć, Liliana Pater, Kalina Radwańska Zosia Stelmach, Karol Świędrych, Paulina Karwat, Maja Pasek, Robert Sierpniak, Han9ia Wojtas po obejrzeniu 13 filmów konkursowych i w wyniku głosowania nadzorowanego przez opiekunów Jury Dziecięcego 33. TNF, Marcina Dąbka   i Magdalenę Trusz, postanowiło przyznać Nagrodę Jury Dziecięcego – Statuetkę „Maszki”  i nagrodą pieniężną w wysokości  5.000  zł  producentowi filmu animowanego z serii „Latający Miś i Strażnicy Legend”, odc. „Pani z zamkowej wieży”, Badi Badi – Tomaszowi Paziewskiemu.

Nagroda Jury Młodzieżowego – Statuetka „Kamerzysta” i 5.000 zł

Jury Młodzieżowe w składzie: Michalina Kasprzyk, Igor Kubiś, Michał Liguz, Milena Miśtak, Marcelina Reminger Joanna Stachnik, Dominik Szot, po obejrzeniu 12 filmów konkursowych postanowiło przyznać Nagrodę Jury Młodzieżowego – Statuetkę „Kamerzysty” 5.000 zł. Agnieszka Smoczyńskiej, reżyserce filmu „Fuga” za poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o rolę rodziny i o to jak zdefiniować swoje miejsce w społeczeństwie.

Filmy konkursowe oceniało sześcioosobowe Jury 33. TNF pod przewodnictwem reżysera Andrzeja Jakimowskiego. Skład jury uzupełniają: Dorota Requeplo – kostiumograf, Tomasz Gąssowski – kompozytor, Cezary Harasimowicz – scenarzysta, aktor, Paweł Mossakowski – krytyk filmowy i Ireneusz Pastuszak – aktor.
Jury 33. TNF wyróżniło i uhonorowało dwa filmy: „Kler” Wojtka Smarzowskiego  za złamanie tabu i dla Elizy Recymbel za wybitną kreację w filmie „Nina” w reżyserii Olgi Chajdas.

Nagrodą Specjalną 5.000 zł ufundowaną przez Telewizję Kino Polska Jury 33. TNF przyznało filmowi „Jak pies z kotem” w reżyserii Janusza Kondratiuka za głębię osobistego zwierzenia.

Nagroda Publiczności – Statuetka „Publika”  i 10.000 zł

Po przeliczeniu wszystkich głosów z kuponów plebiscytowych oddanych przez widzów podczas 33. Tarnowskiej Nagrody Filmowej najwyższą ocenę publiczności otrzymał film „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, który otrzymuje statuetkę „Publika” – Nagrodę Publiczności 33. Tarnowskiej Nagrody Filmowej i nagrodę pieniężną w wysokości 10.000 zł. W sumie oddano 941 głosów, w tym 824 ważnych.
Nagroda Gran Prix – Statuetka „Maszkarona” i 20.000 zł

Przewodniczący Jury 33. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, reżyser Andrzej Jakimowski ogłosił, że Statuetkę „Maszkarona” – Nagrodę Grand Prix połączoną z nagrodą pieniężną  w wysokości 20.000 zł wędruje do Pawła Pawlikowskiego za film „Zimna wojna”, za wybitne walory artystyczne.

Nagroda za całokształt i wkład w rozwój polskiej kinematografii – Statuetka „Wyróżnienie” i  i 15.000 zł. Decyzją Kapituły 33. TNF tegorocznym laureatem tej Nagrody został wybitny polski scenarzysta, reżyser, pedagog – Krzysztof Zanussi.

Posłuchaj:
Jerzy Armata
Anna Grygiel
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jakub Kwaśny
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Milenia Małecka Rogal
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN