Nie żyje Krzysztof Penderecki

29.03.2020

Kompozytor zmarł w niedzielę w Krakowie po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 86 lat.

Ten wybitny, światowej sławy kompozytor urodził się w Dębicy. Tam też skończył szkołę podstawową i gimnazjum (dzisiejsze I LO). Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obec. Akademii Muzycznej) w Krakowie.

Pierwszy publiczny występ Pendereckiego na arenie międzynarodowej miał miejsce w 1959 roku na Festiwalu Warszawska Jesień, gdzie zostały wykonane Strofy, jeden z trzech utworów, za które otrzymał pierwsze nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów ZKP.

W roku 1972 Penderecki rozpoczął karierę dyrygencką. Za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i zagranicznymi oraz prestiżowymi nagrodami, m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy. W 2003 roku otrzymał tytuł Honorowy Obywatel Miasta Dębicy.

Krzysztof Penderecki jest patronem Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy. W 2005 roku dzięki zabiegom kompozytora powołane zostało do życia Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Zostało ono wpisane do rejestru Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymało status narodowej instytucji kultury.

Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jerzy Kosiba
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za Słowo (NS)- Milenia Małecka Rogal
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN