10 wniosków do sądu i prawie 20 mandatów

25.02.2020

To efekt niespełna 100 kontroli palenisk przeprowadzonych w ostatnich miesiącach przez tarnowską Straż Miejską.

W listopadzie, w ramach projektu „Małopolska w zdrowej atmosferze”, przeprowadzono 18 kontroli, w trakcie których pobierano próbki popiołu i poddawano je analizie chemicznej i przesiewowej. Wynik wykazał wtedy nieprawidłowości w aż 17 przypadkach.

– Te wszystkie osoby, u których były kontrole, są do nas wzywane, prowadzimy czynności wyjaśniające w tych sprawach. 6 osób zostało ukaranych mandatami karnymi i co mogłoby się wydawać dziwne, nikt się nie sprzeciwiał, więc chyba się poczuwali, mieli coś jednak na sumieniu. A w tych przypadkach, gdzie ekspertyza wykazała, że tych spalanych odpadów było więcej, będziemy kierowali wnioski do sądu. Kilka wniosków już zostało skierowanych, w pozostałych przypadkach jeszcze te czynności są w trakcie – mówi Zofia Hebda, kierownik Referatu Porządkowego Straży Miejskiej w Tarnowie.

Pozostałe mandaty, to wynik rutynowych kontroli palenisk z użyciem m.in. wilgotnościomierza.

Jak swoje zachowanie tłumaczą mieszkańcy?

Ludzie się różnie tłumaczą. Przychodzą tu i są trochę zdziwieni w większości. Mówią, że oni nie palą odpadów, ale tłumaczą, że używają do rozpalania gazet. Na pewno farba drukarska wychodzi w ekspertyzach chemicznych. Ale to nie do końca tak, bo w popiele znaleziono zszywki, skuwki z długopisów, kawałki gumek, folie aluminiowe, więc to nie tylko gazety – dodaje  Zofia Hebda.

Wszyscy Strażnicy Miejscy posiadają upoważnienia prezydenta miasta Tarnowa do dokonywania kontroli z zakresu ochrony środowiska.

Osoba, która uniemożliwia lub utrudnia przeprowadzenia takiej kontroli popełnia przestępstwo.

Posłuchaj:
Zofia Hebda
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN