113. batalion Wojsk Obrony Terytorialnej będzie miał siedzibę w Nowym Sączu

16.10.2018

Oddział Wojsk Obrony Terytorialnej powstanie w Nowym Sączu. Jest to część sił zbrojnych, które utworzono na początku 2017 roku. 113. batalion ma mieć siedzibę w Nowym Sączu, a dwie kompanie będą w Zakopanem.

Proces formowania oddziałów i pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej rozłożony został na lata 2016 – 2021.  Jak tłumaczy Marek Łapiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, w Nowym Sączu brakuje wojska polskiego. – To miasto o wielkiej tradycji i patriotycznym nastawieniu obywateli. Wyszliśmy naprzeciwko i będziemy tutaj organizowali jednostkę. Po długich analizach będziemy podchodzić do tego dosyć nowatorsko i działać jednocześnie w Nowym Sączu i Zakopanem.

Łącznie w Małopolsce powstaną cztery bataliony, z siedzibą dowództwa brygady w Krakowie. – 111. batalion Kraków, 112. batalion Oświęcim, 113. batalion z siedzibą w Nowym Sączu, przy czym część pododdziałów będzie ulokowana w Zakopanem, 114, batalion najprawdopodobniej będzie w Tarnowie. Nowosądecki batalion będzie sprofilowany pod działalność w rejonach górskich i działalność skoncentrowaną na reagowaniu kryzysowym. Mamy tutaj szereg zjawisk pogodowych, które dotykają ten region i możemy efektywnie wspierać straż pożarną – tłumaczy dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, generał dywizji Wiesław Kukuła.

Aktualnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni już blisko 15 tys. żołnierzy. 12,5 tysiąca z nich to ochotnicy. Jest też 2,5 tysiąca żołnierzy zawodowych.

W nowosądeckim batalionie ma być około 800 żołnierzy z czego 75 nich to będą żołnierze zawodowi. Aby zachęcić i promować służbę wojskowa na terenie kraju trwa akcja promocyjna „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. Mobilne zespoły rekrutacyjne złożone z żołnierzy, odwiedzają różne miejsca publiczne i opowiadają o swojej służbie. – W chwili obecnej w Małopolsce mamy złożone ponad 900 wniosków do terytorialnej służby wojskowej. W samej wojskowej komendzie uzupełnień w Nowym Sączu to ponad 130 wniosków – informuje pułkownik Marcin Żal, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

Dokładna siedziba nowosądeckiego batalionu nie jest jeszcze znana. Wojska Obrony Terytorialnej mają pojawić się w Nowym Sączu najpóźniej w drugiej połowie 2019 roku.

Posłuchaj:
Wiesław Kukuła
Marek Łapiński
Marcin Żal
Grzegorz Pawłowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Fyda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN