14 października ponowny pochówek generała Pierackiego

12.10.2018

Wybitny Sądeczanin spocznie ponownie na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu. Będzie to już czwarty pogrzeb generała Bronisława Pierackiego. Uroczystości zaplanowane są na niedzielę (14 października).

Najpierw o 12.00 odprawiona zostanie Msza święta w bazylice św. Małgorzaty. Następnie kondukt żałobny przejdzie ulicami Wyszyńskiego, Rynkiem, Jagiellońską, Mickiewicza i Alejami Wolności do mauzoleum na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu, gdzie prochy generała Pierackiego spoczną w pierwotnym miejscu.

Odsłonięta zostanie też tablica „Czyny Niepodległościowego Sądeczan w 1918 r.”, wmurowana w budynek Miejskiego Ośrodka Kultury, który wcześniej był Domem Strzeleckim im. Bronisława Pierackiego.

Sądecki historyk Jakub Bulzak podkreśla, że Pieracki jest jednym z najwybitniejszych Sądeczan. – Urodził się w Gorlicach, ale w Nowym Sączu spędził wiele lat. Tu chodził do szkoły, później odwiedzał swoją rodzinę. Postać wybitna – legionista, żołnierz okresu I wojny światowej. Był bardzo bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego, a także ministrem i wicepremierem w kilku kolejnych rządach II Rzeczypospolitej.

Generał Pieracki został zastrzelony przez ukraińskiego nacjonalistę w Warszawie, w 1934 roku. Tam odbyła się uroczystość żałobna, po której trumnę przeniesiono do Nowego Sącza. Pierwotnie złożono go na rok w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Komunalnym. Po przygotowaniu miejsca na Starym Cmentarzu, właśnie tam złożono jego ciało.

Podczas II wojny światowej (w  1940 roku ) mauzoleum Pierackiego na Starym Cmentarzu zostało zlikwidowane przez Niemców i szczątki przeniesiono na ówczesne obrzeża Cmentarza Komunalnego Nowym Sączu.

Posłuchaj:
Jakub Bulzak
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy