15 marca to wspomnienie św. Klemensa – patrona piekarzy i cukierników

15.03.2019

Świętują więc ci, dzięki którym co rano możemy jeść chrupiące bułeczki lub smaczne drożdżówki.

Co wiemy o pracy cukierników i piekarzy?

Piekarze rozpoczynają pracę w środku nocy, np. o 2.00 lub 3.00 nad ranem. Całe życie podporządkowują tej pracy – mówi Jan Błaszkiewicz z piekarni Błajan.

– Każdy chciałby mieć ciepłe pieczywo, świeżą bułeczkę, a ten biedny piekarz musi to wyprodukować. produkuje to tylko i wyłącznie w nocy. Niektórzy mówią, że zawód górnika jest bardzo ciężki i z pewnością tak jest, ale piekarza również, bo temperatury w piekarni w leci, kiedy są upały, to sięgają bardzo wysokich temperatur, szczególnie przy piecu.

Czy dziś w dobie produktów fit równie często jak kiedyś sięgamy po bułki i drożdżówki? Anna Wójcik, studentka dietetyki, uważa, że powinniśmy jeść pieczywo, ale warto zwrócić uwagę na jego skład.

– Po pierwsze chleb nie tuczy. Powinniśmy wybierać ten prawdziwy chleb. Chleb żytni, jeżeli jest na zakwasie,to powstaje fermentacja bakteryjna ciasta chlebowego. Wtedy kwas mlekowy w sposób naturalny konserwuje, zakwasza, powoduje naturalne spulchnienie ciasta. Kwas mlekowy zabija w naszych jelitach bakterie szkodliwe. Tym samym wzmacnia wzrost naturalnej flory bakteryjnej.

Więcej w Pulsie Regionu.

 

 

Posłuchaj:
Cała rozmowa z Janem Błaszkiewiczem
Cała rozmowa z Anną Wójcik
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy