W 2023 roku przejedziemy łącznikiem autostradowym w Wierzchosławicach?[VIDEO]

03.08.2019

Starosta tarnowski uważa, że ten termin jest realny. Roman Łucarz w programie Słowo za Słowo powiedział, że właśnie otwarto oferty i najniższa opiewa na około 130 mln złotych.

To o około 11 mln zł więcej niż chce na tę inwestycję przeznaczyć Zarząd Województwa Małopolskiego.

Zdaniem starosty ta kwota jest do udźwignięcia, tym bardziej, że do inwestycji dorzucają się również lokalne samorządy: powiat tarnowski, miasto Tarnów i gmina Wierzchosławice. – To są dobre wiadomości, dlatego że w tej chwili otwarto już oferty, które były składane. No i te oferty są bardzo optymistyczne. Najniższa oferta to jest niespełna 130 mln złotych, więc jeżeli popatrzymy na ostatni przetarg który był pół roku temu to ta najniższa oferta opiewała na ponad 200 mln złotych. W tej chwili brakuje zarządowi województwa niewiele, bo około 11 mln złotych do zbilansowania tej inwestycji – mówi starosta tarnowski, Roman Łucarz

Roman Łucarz nie zgadza się także z zarzutami, jakie padły niedawno na antenie RDN z ust radnego wojewódzkiego, Stanisława Sorysa.

Były wicemarszałek Małopolski uważa, że łącznik mógł powstać wcześniej, a przez decyzje polityczne inwestycja będzie miała co najmniej roczne opóźnienie.

Stanisław Sorys twierdzi, że tuż przed rozstrzygnięciem przetargu, przedstawiciele instytucji państwowych zmienili wymogi techniczne dotyczące mostu na Dunajcu, a po wyborach okazało się, że może zostać „po staremu”.

( o tym przeczytasz tutaj)

Czy łącznik autostradowy w Wierzchosławicach mógł powstać wcześniej?

Roman Łucarz przekonuje, że Wody Polskie zmieniły zdanie po merytorycznej ocenie. Chodziło o podpory mostu.
 -Wody Polskie zmieniły swoje zdanie, ale po merytorycznej argumentacji Zarządu Województwa Małopolskiego. Długość podpór zostanie zmieniona, już nie będzie 340 metrów, a ponad sto metrów, co znacznie obniży koszty wykonania tego łącznika. Nie widzę tutaj żadnych politycznych podtekstów. Łącznik jest ważny, nie z powodów politycznych, ale gospodarczych. I powinniśmy się wszyscy starać aby ten łącznik został wykonany. Determinacja obecnego Zarządu Województwa Małopolskiego w tej kwestii jest tak duża, że myślę że w 2023 roku tym łącznikiem na pewno przejedziemy – mówi starosta.

Do przetargu na budowę nowej trasy łączącej węzeł autostrady A4 w Wierzchosławicach z Tarnowem wraz z budową nowego mostu na Dunajcu zgłosiło się w sumie 9 firm.

Łącznik zostanie wybudowany w systemie ‚zaprojektuj i wybuduj”.

Posłuchaj:
Romana Łucarza
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Fyda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN