Od 25 lat pomagają osobom niepełnosprawnym intelektualnie i ich rodzinom [ZDJĘCIA]

14.04.2018

Nie jest im obojętny los niepełnosprawnych, ich życie duchowe i rodzinne. Służą pomocą i wsparciem. Mowa o Wspólnocie Wiara i Światło w Bochni, która uroczyście obchodziła 25-lecie powstania. Jubileusz zgromadził wykładowców wyższych uczelni z całej Polski, którzy mówili o znaczeniu wspólnoty w rozwoju osoby.

Jubileusz to nie tylko duże święto w Bochni, ale przede wszystkim w diecezji tarnowskiej – powiedział w rozmowie z RDN ks. Andrzej Jasnos z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Zaproszenie było skierowane do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób są włączeni w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Przede wszystkim jest to czas świętowania 25-lecia istnienia Wspólnoty Wiara i Światło w Bochni i czas kiedy zwracamy uwagę na godność osoby ludzkiej – mówi ks. Jasnos, współredaktor publikacji na temat bocheńskiej wspólnoty.

Ważną rolę w postrzeganiu osób ubogich i niepełnosprawnych odegrali Jean Vanier, Matka Teresa z Kalkuty oraz św. Jan Paweł II – zwracali uwagę zaproszeni na konferencję prelegenci.

Jan Paweł II, który w swoim liście apostolskim Salvifici Doloris mówi, że człowiek cierpiący, człowiek chory jest drogą Kościoła i nie możemy patrzeć na cierpienie i na różne trudności, które nas spotykają jako na coś czego nie powinno być, co jest negatywne, co jest zbędne, tylko wprost przeciwnie, ukazując to na przykładzie chociażby przypowieści o miłosiernym Samarytaninie pokazuje, że potrzeba takich ludzi – mówi dr hab. Ewa Domagała-Zyśk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W obchodach bocheńskiej wspólnoty wzięły również udział osoby, które od lat angażują się w jej działalność. – Obecnie zmienił się sposób traktowania niepełnosprawnych – zwraca uwagę pani Marianna nazywana „wspólnotową mamą”. – Jest zupełnie inne nastawienie. Ludzie zrozumieli, że te dzieci są pełnosprawne fizycznie, choć niektóre też mają upośledzenia, ale to nie są jakieś straszydła, czy potwory. We wspólnocie jeden do drugiego podchodzi i nie ma żadnych problemów. Wszystkie dzieci są nasze – dodaje pani Marianna.

Sobotnie obchody jubileuszu Wspólnoty Wiara i Światło to nie tylko konferencja naukowa, był również czas na modlitwę podczas Mszy świętej w bazylice św. Mikołaja w Bochni.

W bocheńskiej Wspólnocie Wiara i Światło działa obecnie około 50 osób.

Posłuchaj:
Ks. Andrzej Jasnos
Ewa Domagała-Zyśk
Pani Marianna
Piotr Środawa
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy