Wysoki mandat, a nawet kara więzienia – zmiany w przepisach

26.11.2018

Wysoki mandat za brak aktualnego przeglądu technicznego pojazdu, kara więzienia za cofnięcie licznika. Ministerstwo Sprawiedliwości chce w ten sposób uderzyć w oszustów samochodowych.

Dotychczas policjant za brak aktualnego przeglądu technicznego pojazdu zatrzymywał dowód rejestracyjny. Po zmianach dołączyć będzie mógł mandat.

Kierowcy, z którymi rozmawiał reporter RDN uważają, że sankcje za takie wykroczenia powinny być surowe.

Kupują osoby samochody, które są o potężnym przebiegu, a mają mało na liczniku. A to jest oszustwo. Jeżeli policja chce kombinacji ukrócić łeb, to bardzo dobrze. Są pojazdy, za które ktoś zapłaci trzy tysiące czy pięć tysięcy złotych, jeżdżą po naszych drogach i robią wypadki. Są zdezelowane i zardzewiałe. Zdecydowanie powinno się powiększyć czujność na stacjach diagnostyki. Ja staram się nie zapominać o przeglądzie technicznym. Jeśli przychodzi termin to go robię – dodają kierowcy.

Tarnowscy policjanci każdego roku zatrzymują na drogach wielu kierowców, którzy nie posiadają aktualnych badań technicznych. – Wysoki mandat może zmobilizować takie osoby do podjechania na stacje diagnostyczną – mówi komisarz Sebastian Bąk, naczelnik tarnowskiej drogówki.

Jeżeli są takie założenia, że za takie wykroczenia są wyższe kary, to myślę że każdy kierujący popatrzyłby na swój portfel i zastanowił się przed swoją podróżą, czy to badanie techniczne pojazdu ma aktualne. Policjanci podczas kontroli drogowych, dość często ujawniają przypadki, kiedy kierujący mają nieważne badanie techniczne. Wtedy zatrzymują dowód rejestracyjny – dodaje Bąk.

Według projektu ustawy, za cofnięcie licznika w samochodzie może grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Natomiast brak aktualnego przeglądu technicznego ma być karany nawet pięciuset złotowym mandatem.

Posłuchaj:
Kierowcy
Sebastian Bąk
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo - Rozgryźć Kościół - ks. Michał Dąbrówka
play
Słowo za Słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Fyda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30