Czy w mieście będzie siedziba marszałka województwa?

07.12.2018

Czy Tarnów będzie siedzibą marszałka województwa? Pomysł przedstawicieli Klubu Jagiellońskiego popierają również niektórzy tarnowscy radni.

Ich zdaniem ulokowanie zarządu województwa poza Krakowem stanie się impulsem dla rozwoju średnich miast. – Tarnów 20 lat temu utracił status stolicy województwa i podupada – uważa Tomasz Olszówka, radny klubu Nasze Miasto Tarnów.

Sytuacja takich średnich miast, zwłaszcza byłych wojewódzkich jak Tarnów nie jest najlepsza. To są miasta, które są traktowane po macoszemu. Zarówno przy rozdzielaniu funduszy unijnych jak i ministerialnych. Ten pomysł zrodził się jakiś czas temu, w ramach Klubu Jagiellońskiego. To jest takie forum w Krakowie, które zrzesza młodych aktywistów, otwartych na kwestię zrównoważonego rozwoju miast.

Obecnie małopolscy radni spotykają się w Krakowie. Zdaniem Anny Pieczarki, tarnowskiej przedstawicielki w Sejmiku Małopolskim atutem obecnego miejsca posiedzeń jest dobry dojazd do stolicy województwa.

Z punktu widzenia organizacyjnego, jest bardzo trudnym tematem. Jest nas 39 radnych. Biorąc nawet pod uwagę komunikację i możliwość dojazdu, to faktycznie Kraków jest tym najbardziej realnym dla nas miejscem. Jeżeli byłaby taka wola, aby ten sejmik był przeniesiony tutaj do Tarnowa, to oczywiście jestem za.

Klub Jagielloński zbiera podpisy pod petycją, aby władze województwa przenieść do Tarnowa. Natomiast posiedzenia Sejmiku Małopolski na przemian miałyby się odbywać w Nowym Sączu oraz w mieście pod Górą Świętego Marcina.

Do tematu wrócimy w Pulsie Regionu

 

Posłuchaj:
Tomasz Olszówka
Anna Pieczarka
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Ptaszek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN