500 plus już na każde dziecko

01.07.2019

Od dzisiaj prawo do świadczeń mają wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody w rodzinie czy stan cywilny rodziców oraz opiekunów. Do tej pory około 9 tysięcy dzieci w Tarnowie pobierało te świadczenia. Teraz może ich być około 17 tysięcy.

Pracownicy tarnowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zapewniają jednak, że nie spodziewają się problemów, bo procedura jest uproszczona.

– Procedura jest na pewno mniej skomplikowana, ponieważ nie musimy już badać dochodów rodziny. Tak jak przy świadczeniu w ubiegłym roku Dobry start, szło nam to dosyć płynnie, więc mam nadzieję, że nie będzie problemów z tym świadczeniem na nowych zasadach. Nie będziemy już wydawać też decyzji administracyjnych, a jedynie informację przesyłaną na skrzynkę mailową osoby ubiegającej się o świadczenie. Jest to dla nas uproszczenie. Nie obawiamy się też o środki, są zapewnienia ministerstwa, że pieniądze będą wpływały według składanych zapotrzebowań – mówi Małgorzata Mularczyk, kierownik Działu Świadczeń i Dodatków Mieszkaniowych w MOPS-ie.

Aby dostać świadczenie na dziecko, na które dotychczas nie było świadczenia, trzeba złożyć wniosek od 1 lipca do 30 września. Złożone po tym okresie będą skutkować utratą wyrównania od lipca.

Od dziś wnioski można składać tylko elektronicznie, dopiero od sierpnia można to będzie zrobić osobiście – wyjaśnia Małgorzata Mularczyk.

– Możemy to zrobić przez system bankowości elektronicznej, portal emp@tia prowadzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz za pomocą platformy usług elektronicznych – PUE ZUS. Zachęcamy wszystkich do złożenia wniosku elektronicznie, bo nie jest to trudne. Najprościej można to zrobić przez bankowość, czyli wystarczy wejść na swoje konto i tam poszukać zakładki – złóż wniosek o świadczenie 500 plus.

Na wnioski elektroniczne, które wpłyną w pierwszej połowie lipca, wypłaty w Tarnowie będą zrealizowane jeszcze w lipcu.

A przyjmowanie wniosków papierowych w sierpniu będzie w Tarnowie w: MOPS-ie przy Granicznej 8A, w dawnym domu dziecka przy Brodzińskiego oraz w TOSiR-ze przy Krupniczej.

Posłuchaj:
Małgorzata Mularczyk
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Karol Górski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN