Akcja EDWARD na polskich drogach

17.09.2020

Ogólnoeuropejskie działania Policji pod nazwą EDWARD (the European Day Without a Road Death) – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach, będą przeprowadzone w piątek, 18 września.

W tym dniu kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli drogowych – mówi asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

– Chodzi o to, żeby było jak najmniej ofiar śmiertelnych na tarnowskich i w ogóle europejskich drogach. Policjanci ruchu drogowego będą przede wszystkim sprawdzać prędkość kierujących, ale też ich trzeźwość. Pamiętajmy, wsiadajmy za kierownicę wypoczęci, na pewno nie po spożyciu alkoholu. Prędkość będzie zabijała, pamiętajmy – dostosujmy ją do warunków atmosferycznych oraz znaków, które obowiązują na drogach.

Według statystyk Komisji Europejskiej, drogi w Europie wciąż pozostają najniebezpieczniejsze na świecie, jednak tylko w 2019 roku zginęło na nich około 22 800 osób. W tym samym roku Polska, obok Rumunii i Bułgarii zanotowała najwyższy wskaźnik śmiertelności – 77 ofiar na milion mieszkańców.

EDWARD to działania organizowane od 2016 roku pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL, mające na celu promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i spadek liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach Europy.

Posłuchaj:
Paweł Klimek
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jan Sipior
play
Słowo za słowo(NS)-Piotr Gąsienica
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN