Akcja #sadziMY. Lasy Państwowe rozdają sadzonki

17.09.2020

Do ogólnopolskiej akcji #sadziMY może dołączyć każdy. Darmowe sadzonki będą rozdawane 18 września w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce.

Łącznie w ramach akcji przygotowano ponad milion sadzonek. Rok temu było ich 146 tysięcy.

Już po raz kolejny, w ten piątek ruszamy z ogólnopolską akcją #sadziMY. Celem tej akcji jest umożliwienie wszystkim posadzenia własnego drzewka, na własnych działkach, w swoich ogrodach, gdziekolwiek zechcemy. Samo Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska, które ja reprezentuję, dysponuje ponad dwoma tysiącami drzewek z własnej szkółki. Do wyboru mamy sosnę, dęba, buka, graba i olchę – mówi Agnieszka Bednarz-Kochmańska, st. specjalista ds. zagospodarowania lasu Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska.

Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska będzie rozdawać swoje sadzonki w biurze Nadleśnictwa przy ul. Szarwarskiej 1 w Dąbrowie Tarnowskiej oraz na ścieżce edukacyjnej w Wierzchosławicach.

Do akcji dołącza także m.in. Nadleśnictwo Gromnik, które zaprasza do siedziby przy ul. Andersa w Gromniku oraz do swojego Gospodarstwa Szkółkarskiego w Pogórskiej Woli. Tam zaopatrzyć się będzie można w sadzonki sosny i świerka.

Korzyści wynikających z obecności drzew w naszym otoczeniu jest bardzo wiele – dodaje Agnieszka Bednarz-Kochmańska.

– Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i samopoczucie. Są domem dla wielu zwierząt, wielu gatunków grzybów, roślin. To najbardziej ekologiczny surowiec. Także zapraszamy do nas. Dołącz do akcji i posadź własne drzewko.

Ogólnopolską akcję #sadziMY oficjalnie zainaugurują jej pomysłodawcy – Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz (województwo pomorskie), najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017 r.

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju.

Posłuchaj:
Agnieszka Bednarz-Kochmańska
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN