Nie będzie poprawiania aktu oskarżenia w sprawie zabójstwa Iwony Cygan ze Szczucina

01.02.2018

Nie trzeba odtajniać aktu oskarżenia – proces ws. zabójstwa Iwony Cygan może ruszyć. Mowa o zdarzeniu sprzed 20 lat w podtarnowskim Szczucinie.

Nie będzie poprawiania i odtajniania aktu oskarżenia, jak chciał tego Sąd Okręgowy w Rzeszowie.

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie uchylił właśnie orzeczenie Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który cofnął akt oskarżenia i chciał, by Prokuratura Krajowa odtajniła część zarzutów. Oznacza to, że sąd musi już przystąpić do procesu z taką wersją aktu oskarżenia, jaką przekazała mu pierwotnie prokuratura.

– Oczekiwanie przez Sąd Okręgowy w Rzeszowie na zniesienie klauzuli tajności części zarzutów nie może mieć miejsca. Gdyby to uczynić, to można narazić się, że zostaną naruszone przepisy o ochronie tajemnicy państwowej – tłumaczy w rozmowie z naszą reporterką sędzia Stanisław Urban z Sądu Apelacyjnego.

Zasugerowana konieczność zmiany w akcie oskarżenia byłoby ingerencją w zarzuty. Sąd Okręgowy nie może ingerować w zakresie aktu oskarżenia – dodaje sędzia.

W ocenie Sądu Okręgowego utajniona część uniemożliwia 14 oskarżonym – byłym i obecnym policjantom z Dąbrowy Tarnowskiej i ze Szczucina – zapoznanie się z zarzutami i ustosunkowanie się do nich. Tymczasem na proces w sprawie zabójstwa sprzed 20 lat czeka 17 osób.

Dodajmy, że rodzina zamordowanej nastolatki domaga się zmiany rzeszowskiego sądu, gdzie będzie toczyć się proces. Twierdzi, że utraciła do niego zaufanie. Do zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan ze Szczucina doszło w 1998 r. Ciało znalazł przy wale Wisły, w Łęce Szczucińskiej przypadkowy rolnik.

 

Posłuchaj:
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Jarosław Kolendo
play
Słowo za słowo - Grzegorz Kozioł
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN