Andrzej Szpunar żegna się ze stanowiskiem dyrektora

29.06.2020

Dotychczasowy dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie podsumował czas zarządzania tą instytucją. Jego kadencja wygasa 30 czerwca.

Moja kadencja upłynęła pod takim inwestycyjnym znakiem. Niestety, koronawirus pokrzyżował nam plany. Nie miałem przyjemności uroczyście otworzyć pięknych renesansowych kamienic, które są już gotowe, opóźniła się także realizacja inwestycji Centrum Edukacji o Pamięci. To wszystko będzie niewątpliwie realizowane, tyle tylko, że nie przeze mnie, co jest dla mnie pewnym powodem do smutku – mówił na konferencji prasowej Andrzej Szpunar.

W trakcie ośmiu lat jego kadencji Muzeum pozyskało kilkanaście milionów złotych dotacji, wyremontowało cztery oddziały, między innymi kompleks kamienic przy Rynku 20-21 i Kapitulnej 9 w Tarnowie oraz Muzeum Dwór w Dołędze i Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu, a także powiększyło kolekcję zbiorów o kolejne fragmenty ‚Panoramy Siedmiogrodzkiej’.

Szpunar żegna się z fotelem dyrektorskim, jednak, jak zapowiada, nie żegna się z Muzeum.

Będę nadal związany z muzealnictwem chociażby poprzez rozmaite Rady Muzeów, w których biorę udział – mówi Andrzej Szpunar. – Może bardziej zajmę się też archeologią. To zależy w znacznym procencie także od nowego dyrektora, ja złożyłem wniosek o pieniądze na badania ratownicze i je dostałem. Druga sprawa to opracowywanie materiałów. Mam taki pomysł, żeby opracować kompleksowo materiały z zamku w Czchowie. Także jakieś plany mam, bardziej takie, żeby opublikować wszystkie sprawy, które popełniłem, nakopałem, żeby to się stało publiczną własnością środowiska naukowego, archeologiczno-historycznego.

1 lipca natomiast Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosi nazwisko nowego dyrektora tarnowskiej placówki.

Posłuchaj:
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Karol Górski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN