Apel ratowników z Tarnowa

28.03.2020

Pracownicy pogotowia ratunkowego w Tarnowie apelują o pomoc w dostarczeniu placówkom medycznym maseczek, kombinezonów czy płynów dezynfekcyjnych.

Po tym, jak w kraju zaczął rozprzestrzeniać się koronawirus, środki ochrony osobistej zaczęły ekspresowo znikać ze sklepów i hurtowni.

To spowodowało braki także w zapasach szpitali, przychodni czy jednostek pogotowia ratunkowego.

Rzecznik tarnowskiego pogotowia ratunkowego Krzysztof Krzemień tłumaczy, że problem jest z ogólną dostępnością potrzebnych przedmiotów, ale także nagłym wzrostem ich cen.

– Fala wzrostu zachorowań niestety jest przed nami i obawiamy się, że tego sprzętu może po prostu zabraknąć, jego już brakuje na rynku, z nim już są problemy z zamówieniem w całym kraju, żeby znaleźć odpowiedni sprzęt. Nawet nie wspomnę o tym, że taka maseczka chirurgiczna trójwarstwowa kosztowała przed epidemią 18 groszy, a w tej chwili niektóre firmy oferują za 12 złotych. Budżet żadnego zakładu pracy nie wzrósł tak gwałtownie jak ceny tych środków ochrony osobistej, a te środki po prostu znikają z półek.

Ratownicy przewidują, że z dnia na dzień zarażonych COVID-19 będzie przybywać, dlatego placówki medyczne muszą mieć większe zapasy środków ochrony osobistej.

– Jeżeli ktoś ma możliwość zdobyć te środki ochrony osobistej – maseczki, kombinezony, indywidualne pakiety ochrony biologicznej, płyny do dezynfekcji rąk, powierzchni. To byłaby duża pomoc, gdyby można było gdzieś takie rzeczy zdobyć i nam podarować. Wiadomo, my mamy kontakt z różnymi firmami, które produkują te rzeczy, ale nie wszędzie mają je na stanie. Może ktoś ma dostęp jeszcze w innych źródłach i tam kupić i nam takie rzeczy podarować. Nam nie chodzi o pieniądze, tylko o te rzeczy – dodaje Krzysztof Krzemień.

W regionie wiele osób zaangażowało się w szycie maseczek ochronnych, które później trafiają do różnych placówek medycznych.

Takie maseczki powstają też m.in. w przyszpitalnej szwalni Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Posłuchaj:
Krzysztof Krzemień
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Malec-Lech
play
Słowo za Słowo (NS)- Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN