Archeolodzy w coraz większym zakresie uczestniczą w remoncie bocheńskiego rynku

04.01.2019

Będą badać fragmenty drewnianych dróg odkrytych pod ulicami Solną i Dominikańską, a po dopełnieniu formalności dołączą do prac przy placu św. Kingi.

Jak mówi archeolog, Marcin Paternoga, dopóki grunt nie zamarznie, specjaliści od odkryć historycznych będą pracować równocześnie z robotnikami budowlanymi.

My wykonujemy pełną dokumentację, czyli odkopujemy tą drogę drewnianą, którą mamy, robimy dokumentację, wyciągamy to drewno i kopiemy jeszcze niżej, bo według zakresu inwestycyjnego, który mamy, możemy zejść jeszcze głębiej. Na pewno jakiś odcinek tej drogi drewnianej będzie zakonserwowany i przekazany do muzeum, a z pozostałych belek będą pobrane próbki do badań dendrochronologicznych.

Na samej płycie rynku odsłaniane są nadal fragmenty ratusza w części, która zgodnie z projektem ma być objęta ekspozycją.

Tymczasem, jak deklaruje burmistrz Bochni, Stefan Kolawiński, najbliższe wydarzenia kulturalne, jak na przykład Dni Bochni, odbywające się tradycyjnie na rynku, w tym roku z powodu remontu zorganizowane zostaną prawdopodobnie na wzgórzu Uzbornia.

 

Posłuchaj:
Marcin Paternoga
Agnieszka Drozd
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za Słowo (NS)- Jan Serwin
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30