Archeologiczne odkrycia na tarnowskim Rynku [ZDJĘCIA]

05.07.2019

Tarnowski Rynek znów odkrywa tajemnice sprzed lat. Podczas prac ziemnych odkryto loch dla przestępców oraz fundamenty pręgierza.

Według szacunków archeologów, odkrycia pochodzą prawdopodobnie z przełomu XV i XVI wieku.

Miejsce gdzie stał pręgierz będziemy chcieli odsłonić – mówi archeolog Eligiusz Dworaczyński.

– Mamy tutaj jeden narożnik i na tej podstawie wiemy, że mniej więcej kwadrat 3,5 na 3,5 metra był wyniesiony ponad teren, na jeden lub dwa stopnie schodów. Tu na środku stał właśnie ten słup. I chcemy mimo wszystko zrobić korektę punktową planu modernizacji w tym miejscu. Przewidywałaby ona wyniesienie tego miejsca ponad teren. Byłaby to niebywała atrakcja dla Tarnowa. Nie kojarzę, by jakiekolwiek miasteczko w Małopolsce posiadało coś takiego oryginalnego.

Przy murach tarnowskiego Ratusza odkryto pozostałości po schodach prowadzących do lochu dla przestępców. – Miejsce to dotychczas istniało jedynie na starych mapach i rysunkach – dodaje Eligiusz Dworaczyński.

– Tu są pozostałości zejścia do piwnicy, do jednego tylko pomieszczenia. Z reguły dawniej na poziomie piwnic było jedno pomieszczenie odseparowane od reszty dla przetrzymywania obwinionego, który musiał czekać krócej lub dłużej na przyjazd starosty. Ten go osądzał za te jego popełnione czyny. Niestety mur obrysowy, w znacznym stopniu zniszczony przez kanał, który był robiony ponad trzydzieści lat temu.

Archeolodzy będą kontynuować prace. Liczą że płyta tarnowskiego Rynku odkryje kolejne tajemnice, szczególnie w południowej oraz wschodniej jego części.

Posłuchaj:
Eligiusz Dworaczyński
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Artur Michałek
play
Słowo za słowo (M) - Jan Sipior
play
Słowo za Słowo (NS)- Dariusz Woźniak
play
Słowo za słowo (M, NS) - Grzegorz Lenartowicz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN