W atmosferze strajku rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne w regionie

10.04.2019

Do testu przystąpiło 14 szkół. W sumie będzie się z nim zmagać blisko 960 uczniów.

Nie wszędzie składy komisji były optymalne, dlatego dyrektorzy kompletowali je do ostatniej chwili.

Tak było m.in. w dwóch tarnowskich szkołach – w SP 8 i XXI LO – tam podczas egzaminów pracować będą także osoby spoza kadry pedagogicznej, np. nauczyciele emeryci.

Jeszcze w dniu poprzedzającym egzaminy, nie był do końca znany skład komisji – mówi Dorota Zaleśny, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 i Gimnazjum nr 4 w Tarnowie.

– Skład komisji kompletowaliśmy jeszcze do popołudnia dnia wczorajszego czyli on był zmieniany zw względu na tą zmieniającą się decyzję nauczycieli, którzy przystępują do strajku. Komisje udało się obsadzić prawidłowo, zarówno przez tych nauczycieli, którzy nie strajkują w szkole jak i tych z zewnątrz.

Uczniowie są raczej spokojni.

– Szczerze nie brałem pod uwagę, że nie może być egzaminu, bo nie liczyłem na łut szczęścia. Nauczyciele nie strajkowali, mieliśmy lekcje aż do egzaminu. – Praktycznie nie wpłynęły u nas, nie można było tego odczuć. – U nas w szkole na 100% było wiadomo, że się odbędzie. – Stres zawsze jest, bo to też ważne jak napiszemy, żeby się dostać do dobrej szkoły to też się liczy do punktacji i miejmy nadzieję, że dobrze pójdzie. – Nie stresuje się tym tak bardzo, staram się skupić na nauce teraz. – Może nie obawy, ale zaciekawienie co będzie. – Był taka groźba, ale się tym nie przejmowałem wiedziałem, że się odbędą. – Stres zawsze jest bo to jest egzamin, po którym wybieramy sobie szkołę i kierunek w życiu, ja się trochę stresuję, bo to te strajki są, więc raczej powinniśmy pisać egzamin. – Też sprawdzam, wiele było zdań na ten temat, ale raczej by nie odwołali. Generalnie dobrze, przygotowywaliśmy się na lekcjach i w domu, więc będzie dobrze. – Jeśli chodzi o egzamin, to jak byłem młodszy to liczyłem, że nie będzie, że będziemy tym rocznikiem, który nie będzie pisał ale moje plany się nie spełniły. – Ja się przygotowywałam miesiąc wcześniej i nie stresowałam się że nie będzie egzaminu, nie przejmowałam się tak bardzo. – W sumie nie siedzę w czymś takim, nie obchodzi mnie to, po porostu żyłam tym, że będzie egzamin. – Trochę się stresuję, że mi źle pójdzie. – Jest lekki stresik, ale myślę, że będzie dobrze, nie ma co się martwić, bardziej obawy będą jutro przed częścią przyrodniczą, a tak dzisiaj myślę, że będzie w porządku. – U nas od początku mówili, że egzaminy się odbędą. – Mieliśmy też trochę dodatkowych zajęć po lekcjach, żeby się przygotować, więc czuję się gotowy. – Przeszło mi przez myśl, że możemy nie pisać egzaminu w tej szkole. – Ja się nie stresuję, jak pójdą egzaminy, tak pójdą. – Powiedzieli, że będą trzymać kciuki za nas i życzyli powodzenia.

Testy potrwają do piątku. W czwartek młodzi ludzi zmierzą się z matematyką i przyrodą.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Dorota Zaleśny
Uczniowie
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za Słowo (NS)- Michał Kądziołka
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN